Fatih Akın'ın filmlerinde kimlik temsilleri
Identity representations in Fatih Akın's films
- Tez No: 310900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, Türk-Alman sinemasının önde gelen isimlerinden biri olan Fatih Akın'ın filmlerinde, ikinci kuşağı temsil eden Türk göçmen karakterlerin kimlik temsillerine odaklanmaktadır. Çalışmada, ulusaşırı kitlesel göç hareketlerini de kapsayacak biçimde, küresel kültürel akışların güç kazandırdığı kültürel ?melezleşme? kavramının, ?yersiz-yurtsuzlaşma? ve ?yeniden yer-yurt edinme? kavramlarıyla ilişkisi çerçevesinde, Fatih Akın'ın filmlerinde temsil edilen ikinci kuşaktan Türk göçmen karakterlerin kimliklerine nasıl yansıdığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. ?Melezleşme?yi diğer iki kavramla ilişkisi çerçevesinde ele alan bu tür bir yaklaşım, kavramın ve kavrama içkin deneyimlerin kimlik temsillerindeki yansımalarını mutlak olumlayıcı bir tablo içinden okumak yerine, daha dengeliyici bir bakış açısıyla ele almak açısından önem taşımaktadır.Bu doğrultuda, çalışma kapsamında, Fatih Akın'ın, birer kültürel metin olarak ele alınan Kısa ve Acısız (1998), Duvara Karşı (2004) ve Yaşamın Kıyısında (2007) adlı filmlerinin metinsel çözümlemeleri gerçekleştirilmekte ve elde edilen bulgular sonuç bölümünde tartışılmaktadır.Anahtar Sözcükler1. Kimlik2. Küreselleşme3. Fatih Akın4. Göçmen Sineması5.Kültürel Melezleşme
Özet (Çeviri)
This study focuses on the identity representations of Turkish migrant characters belong to the second generation in films written and directed by Fatih Akin, whose name is prominent in Turkish- German cinema. In this study, it is aimed to expose how the concept of cultural ?hybridization?, empowered by global cultural flows involved transnational movement of mass migration, is reflected to the identities of Turkish migrant characters represent the second generation in Akın's films, within the frame of ?deterritorialization? and ?reterritorialization? concepts. Such a kind of approach to ?hybridization? considering its connection with other two concepts is also important with regards to bringing a more balanced perspective, instead of quite an affirmative view, while reading the reflections of hybridization and the experiences immanent to this concept on the identity representations.Accordingly, within the scope of this study, three of Fatih Akin?s films, Short Sharp Shock (Kurz und Schmezlos, 1998), Head On (Gegen die Wand, 2004) and The Edge of Heaven (Auf der anderen Seite, 2007), regarded as cultural texts are analysed with the method of textual analyses to trace the reflections of the main three concepts mentioned and the experiences immanent to them on the characters? identity construction processes and the results obtained are discussed in the conclusion.Key Words1. Identitiy2. Globalization3. Fatih Akin4. Migrant Cinema5. Cultural Hybridization