Kocaeli çeşmeleri
Kocaeli founteins
- Tez No: 310903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
?Kocaeli Çeşmeleri? konulu Yüksek Lisans tezi kapsamında İzmit'te tespit edilen 23 çeşme örneği incelenmiştir. Bu çeşmelerden 4 tanesi müstakil, 19 tanesi bitişiktir. Çeşmeler, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan bir süreç içerisinde tarihlendirilmektedir. Kitabesi olmayıp tarihi bilinmeyen 16 tane çeşme vardır. Çeşmeler; ortada kitabesi olan nişi çevreleyen bir kemer, aynalı taşında bir musluk, musluktan akan suyun biriktiği bir yalak, yalağın iki yanında dinlenme taşı formunda cephe düzenine sahiptir. Cephe gerisinde uzanan su haznesi ve genellikle düz dam, tonoz ya da kubbe ile tamamlanan örtü sistemi yoğun olarak görülür. Çeşmelerin cephelerinde yoğun bir bezeme görülmez. Çeşmelerde daha çok, kullanılan malzemenin ritmik veya düzensiz olarak sıralanmasıyla yapılan cephe süslemeleri kullanılmıştır. Sade çeşmelerin yanı sıra iki yada üç cepheli, büyük depolu ve ebatlarıyla dikkat çeken çeşme örnekleri de bulunur. Çeşme cephelerinde en çok göze çarpan unsur hemen hepsinde yuvarlak ya da sivri kemer kullanılmasıdır. Kemerlerde kullanılan malzeme ile süsleme yapılmasına pek rastlanmaz. Kocaeli çeşmelerinde kullanılan malzeme taş ve tuğladır.Anahtar Kelimeler1.İzmit2.Çeşmeler3.Çeşme tipolojisi4.Çeşme malzemeleri5.Çeşme süslemeleri
Özet (Çeviri)
During the ?Kocaeli Fountains? Masters thesis study, 23 fountain samples in Izmit city center were examined. This self-contained fountains 4 of them, 19 are adjacent one. Fountains, 14th then 19th century dated in a century, the process. There are 16 fountains of which there is no inscription and the construction date is not known or there exists the restoration inscriptions. Fountains have a facade forming of an arch surrounding the niche which have an inscription in the middle, a tap on the mirror stone, a basin which holds the water flowing from the tap and a resting stone on both sides of the basin. Mainly there is a water reservoir lying behind the facade and a cover system made of flat roof and vault or dome covering system intensive and is seen as completed. There is not intense embellishment on the facades of the fountains. On the fountains mainly the facade embellishments which are made out by the rhythmic and irregular layout of the materials were used. In addition to the plain fountains there also exists the 2 or 3 facaded, large reservoired and big dimensioned fountain examples. The most apturing element on nearly every fountain facade is the usage of round or pointed arches. In Izmit fountains Stone and brick elements are used.Key Words1.Izmit2.Fountains3.Fountains typology4.Fountains materials5.Fountains embellishment