Üç boyutlu vücut tarama sistemlerinde karşılaşılan sorunlar üzerine örnek inceleme: Kardem ve İMA örneği
A problems encountered in the sample review on a three-dimensional body scanner systems
  1. Tez No: 310950
  2. Yazar: ŞULE EĞRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşen dünya, her geçen gün ekonomik ve ticari anlamda daha büyük zorlukları beraberinde getirmektedir. Ortak pazarların sayılarının artması, farklı üretici gruplarının bu pazarlarda yerini alması, teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi ve bilginin yayılması, üreticilerin farklı, bilimsel ve yeni teknolojik gelişmelere yönelmelerine neden olmaktadır. Bilgisayar destekli sistemlerin hazır giyim sektöründe kullanılmaya başlanması ile sektörde önemli gelişmeler olmuştur.Bu gelişmeler, giysi kalıplarının oluşturulmasında kullanılan bilgisayar destekli üç boyutlu (3D) vücut tarama sistemleri (body scanner) ve kalıp tasarım sistemlerinin uygulanmasına yönelik çalışmalar ile kalite iyileştirme çalışmaları olarak devam etmektedir. Hazır giyimde hazırlanan kalıpların istenilen özellikte olması ve de sorunsuz bir kalıp ortaya çıkması için, üç boyutlu (3D) vücut tarama sistemleri önem taşımaktadır. Hazır giyim sektöründe üç boyutlu sistemlerin kullanılması, rakipler arasında farklılık ve verimlilik yaratarak, avantajlar sağlamaktadır.Bu çalışmanın amacı; ülkemizde standart beden ölçülerinin henüz tespit edilememesinden dolayı yaşanılan sorunlara dikkat çekerek, standart beden ölçülerinin oluşturulmasında kullanılan üç boyutlu (3D) vücut tarama sistemleri, bu sistemler arasındaki farklılıkların ve kullanım sürecinde yaşanılan sorunların tespit edilmesi, konuyla ilgili çözüm önerileri getirilmesidir.Araştırmanın evrenini İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinden, Üç Boyutlu Vücut Tarama Sistemleri'ni kullanan işletmeler ve ilgili kaynaklar; örneklemini ise, araştırmacı tarafından ulaşılabilen üç boyutlu vücut tarama sistemlerini kullanan, İstanbul'da hazır giyim üretimi yapan Kardem Tekstil ile tekstil-moda alanında eğitim veren İstanbul Moda Akademisi (İMA) oluşturmaktadır.Öncelikle konu ile ilgili literatür taraması yapılarak konuya ilişkin üç boyutlu vücut tarama sistemleriyle ilgili yayın ve çalışmalar incelenmiştir. Araştırma konusu ile ilgili olarak elde edilen bilgiler, `Üç boyutlu Vücut Tarama Sistemi'ni bizzat kullanan yetkililerle yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir.Görüşme formunun ilk taslakları araştırmacı tarafından hazırlandıktan sonra konu ile ilgili uzmanların görüşleri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmıştır.Araştırma sonucunda, 3 boyutlu vücut tarayıcılarının, üretimi düşünülen giysinin ön üretim süresini kısalttığı, parametrik veriler sayesinde, giysinin yeniden ölçülendirilmesinde ve serilendirilmesinde kullanıcıya daha hızlı ve esnek bir çalışma imkânı sunduğu, giysi kalıplarında oluşabilecek olan hataların rastlanma olasılığının oldukça düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization of the world everyday brings more struggles in economical and trade means. The increase in the number of free markets, the standing of different producer groups in these markets, the rapid development of technology and spread of information causes the producers to turn to different, scientific and new methods. Important developments happened by the start of utilizing computer-aided systems in ready wear sector.These developments goes on with computer-aided three dimensional body scanner systems and quality improvement efforts through the application of cast design. In order to develop a problem-free cast and the casts to be in desired form, three dimensional body scanners make importance. The utilization of three dimensional systems in ready wear sector provides advantage creating difference and efficiency among the competitors.The purpose of this study is to emphasize the problems occuring because of the lack of standart body measures in our country and to determine the differences among the three dimensional (3D) body scanner systems and problems in practical process and to advice solutions about these subjects.The universe of this research is made of the organizations using three dimensional (3D) design systems among organizations operating in ready wear sector in Istanbul, Ankara and Izmir and related sources. The samples of the research consist of the companies which could be reached by the researcher, using three dimensional (3D) body scanner systems.Processing the research the survey method is applied. The publications and studies about three dimensional (3D) body scanner systems were examined within the subject screening process. Among the reached organizations it is determined that a company producing ready wear and Istanbul Fashion Academy which trains in textile and fashion use three dimensional body scanner systems. The data in the research is obtained by direct dialogue method with the operating stuff in person who uses three dimensional body scanner systems.Necessary corrections on dialogue form were made by the opinions of specialists after the first drafts initially prepared by the researcher.In the final analysis of the research it is concluded that the three dimensional (3D) body scanner systems shorten the pre-production term of the imagined wear, provide faster and more flexible work opoortunity for the user in re-dimensioning and serializing the wear thanks to parametric data, and the possibility of having faults in the cast becomes very low.