Otel işletmelerinde yeşil pazarlama uygulamalarına ilişkin yönetici ve işgören tutumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on attitude to green marketing of managers and employees in hotel businesses
- Tez No: 310949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; yeşil pazarlama kavramını turizm sektöründe inceleyerek bu kavramın sektördeki yansımalarının görülmesi ve etkili olup olmadığının araştırılmasıdır.Araştırmada uygulanan yöntem betimsel araştırma yöntemidir. Betimsel araştırmada amaç, eldeki problemi, bu problemle ilgili durumları, değişkenleri ve değişkenler arasındaki ilişkileri tanımlayarak bir konudaki mevcut durumu araştırmak ve ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilindeki otel işletmelerinde çalışan 503 adet işgören oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu 2 bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm demografik değişkenlerdir, ikinci bölüm yeşil pazarlamaya olan tutum ölçeğidir.Araştırma sonucu elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu analizler frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, t-testi ve ANOVA testleridir. t-testi ve ANOVA testleri sonucunda yöneticilerin ve işgörenlerin, yaş, eğitim seviyesi, gelir, hizmet süresi gibi değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the concept of green marketing in the tourism industry and be seen by examining the implications of this concept in the industry to investigate whether there is effective.Descriptive research method used in the study. The aims in descriptive research is researching and presenting current status of a subject by defining the problem at hand, about the status of this problem, variables and relation between variables. 503 hotel employees in Ankara were the sample of research. Questionnaire technique was used as a data collection technique. The questionnaire consisted of 2 parts, the first section was demographic variables. The second section was green marketing attitude scale.Some statical analysis made to data in the result of research. These analyses were frequecy analysis, reliability analysis, t-tests and ANOVA tests. As a result of the t-tests and ANOVA tests significant differences were found between age, year of service, level of education and income of managers and employees in tourism businesses.