Oyuna dayalı müze etkinliklerinin öğrenci erişi ve görsel sanatlar dersine karşı tutumları üzerine etkisi
The effect of museum activities based on games to the student achievement and their attitude towards art classes
  1. Tez No: 310962
  2. Yazar: SÜREYYA TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Görsel Sanatlar dersinde oyuna dayalı müze etkinliklerinin öğrenci erişi ve derse karşı tutumları üzerine etkisi konulu çalışmanın temel amacı; müzeyi daha etkili bir öğrenme mekânı haline dönüştürmek için eğitsel oyunların etkisini tespit etmektir. Bu amaçtan hareketle, en önemli öğrenme mekânları olan müzelerin eğitimdeki yeri, önemi ve gerekliliği hakkında açıklamalardan sonra okullarda verilen görsel sanatlar dersinde müze eğitimini daha etkili bir şekilde verebilmek amacıyla eğitsel oyun tekniği incelenmiştir.Çalışmada; derslerin oyun yöntemini kullanarak işlenmesinin, öğrencilerdeki tutum ve başarı oranını etkileyip etkilemediğini de tespit etmek belirlenen amaçlar arasında yer almaktadır. Oyuna dayalı etkinliklerle Görsel Sanatlar dersinde etkili öğrenme ortamı yaratılmak istenmektedir. Araştırmanın amacı, İlköğretim 6. Sınıf Görsel Sanatlar dersinde, programda yer alan ders etkinliklerinden farklı olarak, bu derste müzelerden eğitsel oyun yöntemi ile yararlanılması sonrası elde edilecek sonuçlar ve buna bağlı olarak geliştirilecek önerileri ortaya koymaktır.Yapılan bu araştırma, 2011?2012 Eğitim ve Öğretim yılı güz döneminde Ankara Elmadağ Namık Kemal İlköğretim Okulu II. kademe 6. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında random yöntemiyle seçilen iki şube kullanılmıştır. Örneklem gruplarından 6/A (n=29) deney grubu, 6/B (n=28) kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veriler erişi testi (öntest-sontest ve izleme testi) ve tutum ölçeği (öntest-sontest ve izleme testi) ile elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan erişi testi ve tutum ölçeği uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapıldıktan sonra uygulanmaya başlanmıştır. Araştırma kapsamında deney ve kontrol gruplarına hazırlanan erişi testi ve tutum ölçeği, deneysel işlem öncesi öntest olarak, aynı testler deneysel işlem sonrası sontest olarak uygulanmıştır. Yapılan sanat tarihi şeridi çalışmasından dört (4) hafta sonra ise, aynı erişi testi ve tutum ölçeği, izleme testi olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, deney ve kontrol gruplarına öntest aşamasında uygulanan erişi testi ve tutum ölçeği puanlarının gruplar arası farklılığını belirlemek için bağımsız gruplar t-testi ve ayrıca deney ve kontrol gruplarındaki bağımlı gruplar için bağımlı gruplar t-testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen verilerden, programda yer alan etkinliklerin yanı sıra Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde oyuna dayalı müze etkinliklerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin erişi ve Görsel Sanatlar dersine yönelik tutum düzeylerini arttırmada etkili olduğu görülmüştür. Sadece MEB Görsel Sanatlar Öğretim Programında yer alan etkinliklerin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine yönelik tutum düzeyinin gelişiminde etkisi bulunmazken, öğrencilerin erişi düzeyinin gelişiminde etkisi olduğu görülmüştür. Ancak, programın yanı sıra oyuna dayalı müze etkinliklerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin erişi testi puanı, programda yer alan etkinliklerin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin erişi testi puanına göre daha yüksek bulunmuştur.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, ilgili literatür desteği ile oyuna dayalı müze etkinliklerinin, öğretim programında yer alan etkinliklerden farklı olarak, özellikle etkili öğrenmeleri desteklemesi açısından, müzelerin öğretim süreçlerinde kullanılmasına ve oyunun öğrenme üzerindeki olumlu etkisine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study about the effect of museum activities based on games to the student achievement and their attitude towards art classes is to determine the effects of educational games in order to make the museums more efficient learning environments. With this intention, the importance and necessity of the museums, which are the most important learning environments, and their place in learning are analyzed in addition to the technique of educational games to make museum teachings more effective in art classes at schools.In this study, to define whether the usage of games in the classes affects students? attitude and success is among the purposes. It is intended to create an effective learning environment in the Art classes with the activities based on games. The aim of the research is to state the results that would be gained after benefiting from the museums with this educational games method, which is different from the activities included in the curriculum of the 6th grades for Art classes at schools, and the suggestions that would be developed accordingly.The research has been conducted on the 6th grade students at Namık Kemal Primary School in the fall semester of 2011-2012 Educational Year. Two classes were chosen randomly. Experimental group of the sample groups is 6th Grade-A (n=29) and control group is 6th Grade-B (n=28). As Pretest-Posttest Control Group Experimental Design was used in the research. The data in the research was gained with achievement test (pretest-posttest and follow up test) and attitude test (pretest-posttest and follow up test). The achievement test and the attitude scale used in the study were developed by the researcher based on expert opinion and they were used after validity and reliability analysis. Scope of research, the achievement test and attitude test were applied as pretest to the experimental and control groups before the treatment. The same tests were applied as posttest after the treatment and as the follow up test after four (4) weeks of strip of art history. To the analysis of the data, t test for independent groups was carried out to identify the difference between the scores of experimental and control groups on the achievement test and attitude scale applied as pretest. Also, t test for dependent groups was applied for the dependant groups in the experimental and control groups.According to the data obtained from the research, it is found that the inclusion of the activities based on games in Ankara Government Art and Sculpture Museum in addition to the activities included in the curriculum is effective in increasing student achievement and the attitude of the students towards the Art classes of experimental group. It is seen that although it has no effects on the development of the attitude of the control group, who had only activities included in the curriculum of the Art classes in the state schools, it affects the development level of achievement of the students. However, the score of the achievement test of experimental group who had exposure to the museum activities in addition to the activities in the curriculum has been higher than the score of the control group who had exposure only to the activities in the curriculum.Based on the data gained from the research, museum activities based on games with the help of related literature, different from the activities in the curriculum, supports particularly the effective learning and in terms of this and positive effect of games on learning recommendations for the inclusion of the museums in the educational process were developed.