Toplam kalite yönetiminin Anadolu öğretmen liselerinde uygulanabilirliğine yönelik bir araştırma: Trabzon örneği
A research on applicability of total quality management in anatolian teaching schools: Trabzon study
- Tez No: 310963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Trabzon İli Anadolu Öğretmen Liselerinde yürütülen Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına yönelik paydaşların memnuniyetlerini belirleyerek bu liselerde Toplam Kalite Yönetimi uygulama başarısını incelemektir.Araştırmanın evrenini 2009-2010 öğretim yılında mezun vermiş Anadolu Öğretmen Liseleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Trabzon ilindeki Anadolu Öğretmen Liseleri oluşturmuştur.Araştırmanın veri kaynağını anketlerle toplanan veriler oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan anket soruları paydaşlara uygulanmıştır. Anketler; çalışanlara ders dışında, öğrencilere ders saatinde, velilere veli toplantısında, topluma mesai saatleri içinde elden takip edilerek uygulanmıştır.Geçerli kabul edilen anketlere verilen cevaplar, bilgisayar ortamında SPSS programı ile çözümlenmiştir.Araştırma kapsamına alınan gruplara uygulanan anket sonucu elde edilen veriler, frekans ve yüzdeler şeklinde hesaplanarak tablolarda gösterilmiştir. Anket sorularının cevaplandırılmasında ve değerlendirilmesinde, beş ile bir arasında değişen beşli Likert ölçeği kullanılmıştır. Beşli ölçeğin kullanıldığı anket sorularına verilen cevapların aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplanmış çoklu gruplar arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Ki-kare metodu, ikili gruplara ortak sorulan sorularda grupların aritmetik ortalamaları arasındaki farkın test edilmesi için t-testi, çoklu gruplar içinde tekyönlü varyans analizi (Anova) uygulanmıştır. Ortalamalar arasında 0.05 güvenirlik düzeyi esas alınmıştır.TKY uygulaması yapan okul paydaş memnuniyetlerinin, cinsiyete, yaşa, statüye ve kıdeme göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiş ve memnuniyetlerini arttırıcı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of this search is to examine the success of total quality management applications that being applied at Trabzon Province Anatolian Teaching High Schools which under the directorate of National Education Ministery Teacher Tranining and Education General Management and to determine the satisfaction of the participants.The universe of the search composes of Anatolian High Schools that graduated sudents in 2009-2010. The sample of the search consist of Anatolian High Schools in Trabzon Province.The data collected from questionaries are the data source of the search. The questions prepared according to the aim of the search applied to the shareholders. Questionaires were applied to the workers out of lesson time and to students at the lesson and to parents at the parents? meeting, to public at the working hours.The answers of the valid questionaries were analysed in the SPSS program at the computerThe data gained from the search groups are demonstrated as frequencies and percentages at the tables. The quintet Likert Scale, changing from 5 to 1, is used for answering and evaluating questionaries . Ki-Kare Method is used to determine the relationship among multiple groups in that standart deviation have been calculated and for the arithmetic means of questionaries in that quintet scale applied; t-test is applied for determine the difference of arithmetic means of paired groups, one way variance analysis (Anova) is applied in multiple groups. 0.05 reliability level is based for the averages. It is determined that the pleasure of school shareholders applying total quality management changes according to sex, age, status and seniority and pleasure increasing problem solving proposals are presented.