Tüketicilerin ve market çalışanlarının alışveriş davranışları hakkında görüşleri ve uygulamaları
Views of the consumers and mall workers on shoppıng behaviors, and their shopping practices
  1. Tez No: 310997
  2. Yazar: KEVSER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN TOKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Tekirdağ ilinde yaşayan tüketicilerle market çalışanlarının, alışveriş davranışları hakkındaki görüşlerinin ve uygulamalarının incelenmesidir.Tekirdağ il merkezinde yaşayan 204 tüketici ve 102 market çalışanı bu araştırmaya katılmıştır. Tüketicilerin ve market çalışanlarının alışveriş öncesi, alışveriş sırasındaki ve alışveriş sonrası davranışlarla ilgili görüşlerini ve davranışlarını belirlemeye yönelik likert tipi beşli ölçek anket kullanılmıştır. Verilen cevaplarının aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplanmış, araştırma sonucunda anket bilgisayarda SPSS ( Statistic, Packets For Social Sciences) paket istatistik programından yararlanılarak oluşturulan veri tabanında toplanmıştır. Demografik özelliklere ait sorulara ilişkin olarak mutlak ve yüzde değerlerini gösteren tablolar hazırlanmıştır. Likert tipi sorulara verilen cevapların aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplanmış, t testi kullanılmış ve anlamlılık düzeylerine göre yorumlanmıştır.Araştırmaya katılan tüketicilerin ve market çalışanlarının yarıdan fazlası kadındır ve tüketicilerin yarıdan fazlası evli iken market çalışanlarının yarıdan fazlası bekârdır. Market çalışanlarının büyük bir çoğunluğu işçi iken tüketicilerde memurların oranı yüksektir. Tüketicilerin ve market çalışanlarının yarısından fazlası marketlere gitmek için belirli bir günün olmadığını ifade etmişlerdir. Tüketiciler ve market çalışanları marketlerde en çok gıda, giyim ve temizlik ürünlerini tercih etmektedirler. Alışveriş öncesi davranışlarla ilgili görüşlerde her iki grupta ortalama puanlarına göre en çok bütçeye göre alışveriş yapılmalıdır ve fiyat indirimlerinin olduğu zamanlar takip edilmelidir görüşlerine katılmışlardır. Alışveriş öncesi davranışlarla ilgili uygulamalarda tüketiciler ve market çalışanları en çok Bütçeye göre alışveriş yaparım ve Alışveriş yapılacak yerleri fiyat, çeşit ve bolluk yönünden karşılaştırırım davranışlarını göstermektedirler. Alışveriş sırasındaki davranışlar hakkındaki uygulamalardan aldığım üründen vazgeçip onu başka bir rafta bırakabilirim, ürünü kontrol etmek için ambalajı açıp bırakabilirim davranışlarını, market çalışanları tüketicilere oranla daha fazla göstermektedirler. Tüketiciler ve market çalışanları alışveriş sonrası davranışlar hakkındaki uygulamalardan en çok Önce alınan ürünleri önce tüketirim ve Ürünleri kullanılmadan önce ambalajındaki kullanım talimatını ve güvenlik kurallarını okurum davranışlarını göstermektedirler. Bu bulgular ışığında tüketicilerin tüketim davranışlarının iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this research is to analyze the views and practices of the consumers and market personnel living in Tekirdağ on shopping attitudes at markets.204 consumers and 102 market personnel living in Tekirdağ participated in this research. Five point Likert scale was used to find out the views and practices of consumers and market personnel before, while and after shopping. Arithmetic average and standard deviation of the responses were calculated. At the end of research, the questionnaires were gathered together on an electronic environment at the data base formed using SPSS (Statistic, Packets for Social Sciences) program. Charts showing the absolute values and percentages concerning the questions were prepared. T test is used on the necessary finding and construed according to their levels of relevancy.More than half of the consumers and mall workers participated in the survey were female, and more than half of the consumers were married while more than half of the mall workers were single. The majority of the mall workers were basically employees while the rate of the public officers in the consumer group was high Majority of the both groups, consumers and mall workers have expressed that there isn?t a specific day to go to malls. Both groups mostly prefer to buy food products, clothes, and cleaning products. About the pre-shopping behaviors, according to their relevant average scores, both groups have agreed on the opinions of shopping should be done according to budget and discount periods should be monitored. With the practices related to the pre-shopping behaviors, consumers and mall workers mostly show two behaviors I do shopping according to my budget and I compare the malls and shopping places by price, product diversity, and product availability. From the behaviors during the shopping, mall workers show the following behaviors more than the consumers do I can give up on a product and leave it at another shelf, I can open the package to check the product and then leave it there. Among the post-shopping behaviors, I consume the products bought first and I read the instruction and safety manual on the product before I use it were the most shown practices for both groups consumers and mall workers. In the light of these findings, suggestions and recommendations on improving the consumers? consumption behaviors are presented.