Günümüz bazı modacıların 15. yy ve 16. yy. Osmanlı saray kumaşlarının desen, renk ve kompozisyon özelliklerinden esinlenerek yaptıkları yeni koleksiyonlar
The collections of some fashion designers of the 15th and 16th century, who is inspired by the designs, colours and composition properties of the Ottoman palace fabrics
  1. Tez No: 310998
  2. Yazar: NİHAL BÜBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZTÜRK TOZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı 15.yy. ve 16.yy. Osmanlı Saray kumaşlarının desen, renk ve kompozisyon özellikleri araştırıp, bunların günümüz moda tasarımında kimler tarafından nasıl değerlendirildiğini incelemektir.Bu araştırmanın evrenini 15.yy. ve 16.yy. Osmanlı Saray Kumaşlarını kullanan bütün modacılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise 15.yy ve 16.yy. Osmanlı Saray Kumaşlarını kreasyonlarında kullanan ve talep edilen görüşmeyi kabul eden iki modacı; Cemil İpekçi ve Faruk Saraç seçilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, örneklemdeki tüm katılımcılara araştırmacı tarafından görüşme formu uygulanmıştır.Cemil İpekçi ve Faruk Saraç'a araştırmacı tarafından geliştirilen 10 soruluk görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen görüşme formu ile bilgi formunda ele alınan 2 modacıya ait 5'erden toplam 10 kıyafetin desen ayrıntıları çizilmiş, kumaş özellikleri, hazırlık çalışmaları, aksesuar temini, kreasyon hazırlığı soru cevap şeklinde yanıtlanarak not tutulmuş ve kayıt altına alınmıştır.Araştırmada 16.yy.a ait kumaşlar çoğunluktadır. Saray kumaşlarında; bitkisel motifler, doğadan stilize edilen motifler, hayvansal motifler ve geometrik motifler kullanılmıştır. Desenlerin büyüklükleri dikkat çekmektedir. Kumaşlarda en fazla şaşırtmalı kompozisyon düzeni görülmektedir. Kumaşların zemininde en fazla siyah, krem, desenlerinde ise beyaz ve tarçıni renk kullanılmıştır.Anahtar Kelimeler; 15.yy ve 16.yy. Osmanlı Saray Kumaşları, Moda Tasarımı, Renk Desen ve Kompozisyon Özellikleri.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to study features of design, motif and colour composition belonging to the 15th and 16th centuries of the fabrics of the otoman palace and to analyse how and whom they are assessed by in today?s fashion design.The origin of this project consisted of all the fashion designers using fabrics of the ottoman palace. In the sampling of this study, Cemil İpekçi and Faruk Saraç using fabrics of the 15th and 16th centuries in their fashion creations and also accepted required meeting have been selected.The 10 question of the negotiation form developed by the researcher has been carried out to Cemil İpekçi and Faruk Saraç. In the acquired negoliation and knowledge form, details of ten clothes in total consisting of five items belonging to these two fashion designers have been drawn out. The quality of fabric, preparation studies, provision of accessory, preparation of creation have been recorded as question and format by taking notes.In the study, fabrics belonging to the 15th and 16th centuries are major. In these fabrics herbal motifs, motifs inspired throught nature, animal motifs, geometrical motifs are used. The design sites are outstanding. The amazing harmony of the composition is mostly seen in the fabrics. In the basic of the fabrics mainly black and cream as well as colours of while and cinnoman in the motifs are used.Key Words; 15.th and 16.th century., Ottoman Palace Fabrics, Fashion Design, Colour, Pattern and Design Properties.