Lise kimya eğitiminde kullanılan farklı (yazılı) ölçme türlerinin çözelti konusunda öğrencilerin başarısını değerlendirmedeki güvenirlikleri
The reliability of different (written) measurement tools used in high school chemistry for the solution concept in evaluating students' success
  1. Tez No: 311000
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF ŞENELT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı; aynı hedef ve davranışlara yönelik olarak hazırlanmış, kimya eğitiminde kullanılan farklı yazılı ölçme türlerinden objektif ölçme türü olarak bilinen, çoktan seçmeli test, kısa cevaplı test ve doğru-yanlış tipi testleri çözelti konusu için karsılaştırmayı ve aralarında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir. Aynı hedef ve davranıslara yönelik üç farklı türdeki ölçme aracı, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılı II. Yarıyılında, Konya Lisesi 10 Fen C sınıfında öğrenim gören 32 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin elde edilmesinde, kimya eğitiminde sık kullanılan ölçme türlerinden objektif ölçme türleri olarak bilinen, ?Kısa Cevaplı Test?, ?Çoktan Seçmeli Test? ve ?Doğru-Yanlış Tipi Test? türleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere, ?Kısa Cevaplı Test?, ?Çoktan Seçmeli Test? ve ?Doğru-Yanlıs Tipi Test? türündeki üç ölçme aracı geliştirmek amacıyla, ilk aşama olarak konuyla ilgili hedef-davranıslar tespit edilmistir. Söz konusu hedef ve davranışlar hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı ?Ortaöğretim Kurumları Kimya Dersi Öğretim Programı?ndan yararlanılmıştır. İkinci aşama olarak, farklı türlerdeki her üç test de aynı hedef davranışlara yönelik, aynı sayıda soru maddesinden olusturulmuştur. Arastırmanın sonucunda; çözelti konusu için uygulanan çoktan seçmeli test ile kısa cevaplı test ve doğru-yanlıs tipi test arasında anlamlı bir ilişki bulunmustur. Uygulanan kısa cevaplı test ile doğru-yanlış tipi test arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, çözelti konusu için uygulanan kısa cevaplı test, çoktan seçmeli test ve doğru-yanlıs tipi test ile öğrencilerin okullarında almış oldukları kimya dersi basarı notları arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare and to find out whether there are any significant relation among the multiple-choice test, short-answer test and true-fals test known as objective measurement tools that are used as essay tests prepared for the same learning objectives and bahavior in chemistry education for the solution concept. These three different types of measurement tests prepared for the same learning objectives and bahavior were applied during the second semester in 2008-2009 educational year to 32 senior students who attend on the science class in 10-C in Konya High School. A short-answer test, a multiple-choice test and a true-false type of test which are commonly used in chemistry education and known as objective measurement tools were used to get the results. As a first step the objectives and bahaviors were determined to improve the three type of measurement tools which are short-answer test, multiple-choice test and truefalse test in order to use in this study. The objectives and behaviors were prepared with the help of the curriculum which is prepared by the Turkish National Education Ministry for the secondary chemistry education. As a second step the three different type of tests consisted of the same number of test items for the same learning objectives and behaviors. At the end of this study; In contrast to multiple-choice versus short answer and true-false test a significant relation wasn?t found between the short-answer versus true-false test which were applied for the solution concept. I couldn?t see any significant relation among the short-answer test, multiple-choice test, true-false test which were applied for the solution concept and the students? grade marks they got from the chemistry lesson at their high school.