Tekirdağ ili çeyizlerinde yer alan el sanatı ürünler
Handmade art products placed in Tekirdağ trousseau
  1. Tez No: 311011
  2. Yazar: SERPİL ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmada, kültürümüzün bir parçası olan çeyiz geleneğinde Tekirdağ örneği ele alınmış, çeyizlerde yer alan el sanatları ve hazır ürünler tespit edilerek, Tekirdağ iline ait çeyiz geleneğinin durumu incelenmiştir.Araştırmanın evrenini Tekirdağ il merkezinde ve köylerinde tespit edilen ve çeyizlerinde yer alan el sanatları örnekleri ile araştırmanın evreninde bulunan el sanatı ürünler örneklem olarak alınmış ve bu ürünlerin özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma 5 bölümden ve 132 sayfadan oluşmaktadır.Birinci bölümde araştırmanın problemi ele alınmış, Türk kültüründe önemli bir yer tutan çeyiz geleneğinin, Tekirdağ ilinde ki durumunu belirlemek amaçlanmıştır.İkinci bölümde Tekirdağ ili ve çeyiz kültürüyle ilgili genel bilgilerle, araştırmada yararlanılan literatür kaynaklarının özetlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi sayısal verilerle ifade edilmiştir. Verilerin toplanması ve analizi araştırmada izlenen süreç doğrultusunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Bulgular ve yorum bölümünde, Tekirdağ 'da çeyiz geleneği ve çeyizde bulunan ürünler; ürünün cinsi, ürünün boyutları, uygulanan teknik, kullanılan renkler, kompozisyon özellikleri tespit edilerek fotoğraflarıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alınmış ve bilgi formları üzerinde gösterilmiştir.Beşinci bölümde araştırma sonucunda elde edilen veriler ve öneriler araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Tekirdağ çeyizlerinde bulunan el sanatları ürünlerinin çoğunluğunu işleme, örgü, dokumaların oluşturduğu bunun yanı sıra hazır ürünlerden; yorgan, takı, sandık, mutfak eşyası, beyaz eşya, mobilya takımlarının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Our Researching; We have taken Tekirdağ?s Examples for trousseau traditions that what is important piece of our culture. We have Fixed Handwork and ready products that what takes part in torusseaus and we examined trousseaus traditions condition that what belong to Tekirdağ.Researchs cosmos is what is fixed in Tekirdağ Nation and handmade examples that what takes part in their torusseaus and 40 piece product what is already have in cosmos .there are information about this products specials.Research has 5 parts and 132 pages.It was explained researchs problems in first part. Torusseaus tradition is very important and occupy important place in Turkish Culture. We aimed to appear its condition in Tekirdağ Nation.It was explained general information about the Tekirdağ and Torusseaus tradition in second part. There are information about the researchs sources and sources summarys too.It was explained researchs cosmos and examples with numerical data in third part.İt was explained detailled information how to collect data about research and how to analysis it by process direction.It was explained that; Torusseaus tradition and Torusseau products, Products type, products dimensions, practice technic, used colors, composition specials in commet and discovery part. It was fixed with photos and detailled information. It was showed on information form.It was explained data and suggestions end of the research by the researcher at fifth part. There are many products that whichs of Tekirdağ?s Torusseau. Products are handwork products, knitting, weaving, ready products, quilt, suffix, chest, set of kitchen, set of furniture.