Farklı yem bezelyesi (Pisum arvense L.) çeşitlerinde bazı morfolojik ve kimyasal özelliklerin zaman ve toprak üstü biomasına bağlı olarak değişimi
Changes in some morphological and chemical traits of different fodder pea (Pisum arvense L.) cultivars in relation to time and above-ground biomass
  1. Tez No: 785542
  2. Yazar: İBRAHİM AVKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ ili Şarköy ilçesi Eriklice mahallesi üretici arazisinde 2020-2022 yılları arasında iki yıl süreyle, Ateş ve Töre yem bezelyesi çeşitlerinde bazı morfolojik ve kimyasal özelliklerin zaman ve toprak üstü biomasına bağlı olarak değişiminin belirlenmesi amacıyla, susuz koşullarda, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada yem bezelyesinde, bitki boyu (cm), yan dal sayısı (adet), ana sapta yaprak sayısı (adet), yaprak/sap oranı, toprak üstü bioması (mg), ham protein oranı (%), ham selüloz oranı (%), NDF (%), ADF (%), kalsiyum (%), magnezyum (%), fosfor (%), potasyum (%) ve tetani oranının zaman ve toprak üstü biomasına bağlı olarak değişimleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ham protein oranı, ham selüloz oranı, NDF, ADF ile mineral madde içeriği (kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum oranları) ve tetani oranı bakımından yem bezelyesinin hayvanlar için dengeli yem verebileceği ve bu sonuçların regresyon denklemleri ile açıklanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Tekirdağ province, Şarköy district, Eriklice village at farmers' land, for two years between 2020-2022, to determine the changes in some morphological and chemical characteristics of Ateş ve Töre fodder pea varieties depending on time and above-ground biomass, in anhydrous conditions, according to a randomized block design with 3 replications. The plant height (cm), branch number (pcs), number of leaves at main stem (pcs), leaf/stem ratio, above ground biomass (mg), crude protein ratio (%), crude cellulose (%), NDF (%), ADF (%), calcium (%), magnesium (%), phosphorus (%), potassium (%) and tetany rate were determined in fodder pea varieties. According to the results, it was concluded that fodder pea can provide balanced feed for animals in terms of crude protein ratio, crude fiber ratio, NDF, ADF and mineral content (calcium, magnesium, phosphorus and potassium ratios) and tetany ratio, and these results can be explained by regression equations.