Reklam ajanslarındaki sanat yönetmenin özelliklerinin belirlenmesi ve taslak program önerisi
Determining the features of art directors working at advertising agencies and a suggested curriculum program
- Tez No: 311016
- Danışmanlar: PROF. AHMET ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Masaüstü yayıncılıkta hizmet veren sanat yönetmenlerinin yetiştirilmesine yönelik araştırma yapılmıştır. Bünyesinde sanat yönetmeni bulunan İstanbul'da ki reklam ajanslarıyla iletişime geçilerek anket uygulanmıştır. Anket sonrası sanat yönetmenlerinin bilgi, beceri, görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Ayrıca anket ile ajans içindeki görev dağılımı, ajans yönetiminin yetki ve sorumlulukları öğrenilmiştir. Taslak program hazırlanırken ülkemizde sanat yönetmeni yetiştiren lisans ve lisansüstü programlar da incelenmiştir. Tüm veriler toparlanarak bir taslak program geliştirilmiştir.1. akademik yıl ders süreci olup 6 zorunlu, 6 seçmeli ders içermekte, 2. akademik yılda ise bitirme tezi hazırlanmaktadır. Taslak programın ders içeriklerinde uygulamalı eğitime önem verilmiştir. Taslak programda ayrıca, program açabilme ön koşulları, öğrenci alım yöntemleri, ders anlatım teknikleri ve değerlendirme süreciyle ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a study aimed at training artistic directors who work in desktop publishing. A survey was administered to 200 advertising agencies in Istanbul which have artistic directors in their organization. Following the administration of the survey, the knowledge, skills and responsibilities of artistic directors were determined. Furthermore, the delegation of responsibilities in the agency and the clearance of the administration of the advertising agency was found out. During the preparation of the curriculum, the programs of the under-graduate and graduate institutions in Turkey that train artistic directors were also analyzed. After all this process a suggested curriculum was finally developed.Being the course phase, the first academic year consists of six selective courses while the second academic year is the dissertation period. Applied training was given extra importance in the content of the suggested curriculum. Moreover, several suggestions were made in this suggested curriculum regarding the prerequisites for opening an education program for artistic directors, the methods and procedures for the selection of students, the techniques for courses and the process of assessment and evalution.