Ortaöğretim öğrencilerinde görülen madde bağımlılığı alışkanlığı ve yaygınlığı: Bartın ili örneği
The habit of drug addiction and the prevalence among the secondary school student: Sample of Bartın city
- Tez No: 311017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCÜ KOÇ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı ve bireylerin bağımlı olmaları ülkemizde özellikle ortaöğretim öğrencileri arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle ergenlik dönemi yaş aralığında bulunan ortaöğretim öğrencilerinin tanınması büyük önem taşımaktadır.Bu araştırmanın amacı; ortaöğretim öğrencilerinde görülen madde bağımlılığı alışkanlığı ve yaygınlığını saptayarak, bu doğrultuda elde edilecek bulgulara dayalı olarak ortaöğretim öğrencilerinin madde bağımlılığı alışkanlığı ve yaygınlığına yönelik çözüm önerileri getirmektir.Araştırmanın çalışma grubunu; Bartın ilindeki çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören her sınıf seviyesindeki öğrencilerden tesadüfî seçilen toplam 545 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 16.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda;Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre Bartın ilindeki ortaöğretim öğrencilerinin %60.7'sinin şimdiye kadar hiç sigara kullanmadığı ve %27.3'ünün belli aralıklarla sigara kullanmaya devam ettiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda % 35.2'sinin en az bir kez alkol kullandığı ve bu miktarın %24.4'ünün de halen belli aralıklarla alkol kullanmaya devam ettiği belirlenmiştir. Diğer bir istatistiksel veri olarak, öğrencilerin %4.2'sinin bir kez dahi olsa uçucu madde (sıvı, toz veya gaz) kullandığı ve %3.1'inin şimdiye kadar en az bir kez esrar, eroin, morfin veya uyuşturucu madde kullandığı saptanmıştır.Öğrencilerin sigara ve alkol kullanma düzeyi ile cinsiyet, devam edilen sınıf seviyesi, devam edilen okul türü, bağımlı arkadaşı olma durumları arasında anlamlı bir fark vardır. Buna göre erkek öğrenciler, 12. sınıf ve meslek lisesi öğrencileri, hayatından daha az memnun olanlar ile bağımlı arkadaşı olanlar daha fazla sigara ve alkol tüketmektedir.Araştırma sonuçlarına göre, Bartın ilinde ortaöğretim öğrencilerinde bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımının var olduğu, fakat kullanım yaygınlığının Türkiye'de daha önceki yıllarda yapılan benzer araştırmalar ile karşılaştırıldığında daha düşük olduğu saptanmıştır.Bu araştırmada öğrencilerin bağımlılık yapıcı maddeleri kullanım alışkanlığı ve yaygınlığı tespit edilerek, konuyla ilgili kurumlar ile ortaöğretim öğrencilerine yönelik koruyucu ve bilgilendirici eğitimlerin öğrencilerin sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerine göre yeniden yapılandırılmasının gerekliliği düşünülmektedir. Araştırmanın eğitimciler için faydalı olacağını düşünerek, yapılacak araştırmalara da ışık tutmasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The use of addictive substances and addicted individuals are becoming increasingly common, especially among secondary school students. So, it is very important the recognition of secondary school students between the ages of adolescence.The aim of this research is to confirm the habit of drug addiction and the prevalence among secondary school students. And by means of these findings, to find solutions about the habit of drug addiction and its prevalence among secondary school students.The study group of the research consists of 545 students that chosen with randomly and attending various secondary education institutions in all grades in the province of Bartın. As a data cellection instrument, a survey form developed by researcher was used. In order to resolve of data gained from the research, the statistics programme SPSS 16.0 was used. As the result of data analysis;According to the findings of the research, it has been found that 60.7 percent of Bartın province of secondary school students have not smoked even once and that 27.3 percent of them have been smoking periyodically. Also, it has been determined that 35.2 percent of the students have drunk alcohol at least one time and that 24.4 percent of this amount have been drinking alcohol periyodically. As a another statistical data, it has been seen that 4.2 percent of them used even once a volatile substance (liquid, powder or gas) and that 3.1 percent of them have used cannabis, heroin, morphine or drug at least one time up to now.There is a significant differences between the level of drinking alcohol, smoking and sexuality, the level of the present class, type of the school and on the occasion of being dependent friends. According to that; male student,12th class, vocational high school students, those less satisfied with the life and dependent friends consume more alcohol and cigarette. According to result of the study, there has been the usage of addictive substance but the prevalence of the usage has been found less as comparing with the previous similar studies have been done in Turkey.In this research, the usage habits of addictives and its prevalence were confirmed and using these results it is considered to restructure by protective and informative educations. According to secondary education students? social, cultural and economical qualifications, by using these results, together with concerned institutions.We hope that our research intending to be useful for educators, will shed light on future studies.