İşitme engelli öğrencilerin spor değişkenine göre çoklu zekâ alanlarının araştırılması
The research on multiple intelligence fields of hearing impaired students based to sports variable
- Tez No: 311032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada özel eğitim meslek liselerinde okuyan işitme engelli spor yapan ve yapmayan öğrencilerin çoklu zekâ alanları arasındaki farkı ortaya koymak amaç edinilmiştir.Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Erzurum, Isparta, İstanbul (Fatih, Kadıköy), İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Ordu, Samsun, Trabzon, Zonguldak, özel eğitim meslek liseleri öğrencileri, örneklemini ise bu okullarda okuyan 130 kız 130 erkek öğrenci oluşturmaktadır.İlk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to present the differences between multiple intelligence fields amongst the special education vocational high-school level students who do sports and who do not sports.The sample size of totally 260 students composed of 130 boys and 130 girls form the sampling set throughout the universe of special education vocational high-schools' students in Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Erzurum, Isparta, İstanbul (Fatih, Kadıköy), İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Ordu, Samsun, Trabzon and Zonguldak.First of all, the current information on the goal of this research is given systematically by searching the details of the literature.