Arapça öğretiminde telkin yöntemi ve uygulaması
Suggestopedia method in Arabic teaching
- Tez No: 311039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Arap dili eğitimi çok boyutlu bir süreçtir. Arapça öğretimi programlarını oluşturan öğrenme yöntemleri, motivasyon, iletişimsel durum, derse katılım, öğrenme, öğretmenin tutumu, öğrencinin tutumu, sınıf ortamı, öğretime değer verme, ortam uygunluğu, hedef dile ilgi gibi etkenler Telkin Yöntemi ile yakından ilgilidir. Tezin amacı, Arap dili eğitiminde Telkin Yöntemini kullanarak, öğrencilerin Arapça öğrenimine karşı olan önyargılarının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Giriş bölümünde problem amaç, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar sunulmaktadır.Birinci Bölüm'de, Telkin Yöntemi anlatılmıştır. Arapça öğretiminde Telkin Yöntemine değinilmiş öğrenme aşamaları açıklanmış, öğretmen ve öğrencilerin rollerine değinilmiştirİkinci Bölüm'de, araştırma modeli, yöntemi ve veri toplama teknikleriyle ilgilidir. Bu bölümde Telkin Yöntemi ve onu oluşturan parçaları Arap dili eğitimi bağlamında kapsamlı bir biçimde açıklanmıştır.Sonuç Bölümü'nde ise, konuyla ilgili çıkarımlar ve çalışmanın bir özeti yer almaktadır.Anahtar Kelimeler : Telkin Yöntemi, motivasyon, iletişimsel durum.
Özet (Çeviri)
Arabic language education is a multi-dimensional process. The various constituants which form Arabic language teaching programs such as learning and teaching approaches, motivation, communicative situation, learning, attitudes of the teacher, giving value to teaching, suitability of the atmosphere, interest towards target language are closely related to suggestopedia method. The concern of this thesis is how to increase Arabic language students success by using suggestopedia method in Arabic language education. In the introduction part, the problem, background to the study, purpose and significance of the study, scope and limitations and methodology are outlined. In the first chapter, It has explained suggestopedia method and its components in a detailed way. In the second chapter, It has metioned suggestopedia method and its components in the context of Arabic language teaching and learning in details. İncludes the model of the research, methodology and data collection procedures. In the last part of the study, results and suggestions have been mentioned.Keywords : Suggestopedia, motivation, communicative situation.