(MEB) 9. sınıf matematik ders kitabının öğrenci gelişimini değerlendirmesi açısından incelenmesi
Examination of (MEB) 9th grade mathematics text book in terms of assessment of students? progress
- Tez No: 311040
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Ortaöğretim Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan amaçlar ve kazanımlara bağlı olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlatılan 9. sınıf matematik ders kitabının öğrencilerin matematikteki gelişimlerini değerlendirmedeki yeterliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, literatürden yola çıkılarak programın içeriğindeki kavramlar, fikirler ve beceriler ile ders kitabının içeriğindeki kavramlar, fikirler ve becerilerin ne derece örtüştüğü; kitabın dersi işleme kısmında kullanılan soruların anlamadan çözmeye, formül kullanmaya, tekrar etmeye, ezberlemeye yönelten yollardan öğrencileri ne kadar uzak tuttuğu; öğrenme alanı sonu sorularının etkinliklerin seçilmesi ve geliştirilmesinde öğretmene ne ölçüde katkıları bulunduğu incelenmiştir. Araştırma doküman analizine dayalı olarak yürütülmüştür ve yapılan içerik analizi sonuçlarına göre; 9. sınıf matematik ders kitabının mantık, kümeler, bağıntı-fonksiyon-işlem ve sayılar öğrenme alanları düzeyinde öngörülen kavramlar, fikirler ve becerilerle, programda öngörülen kavramlar, fikirler ve becerilerin tam olarak örtüşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Kitapta kullanılan soruların anlamadan çözmeye, formül kullanmaya, tekrar etmeye, ezberlemeye yönelten yollardan öğrencileri uzak tutmadığı, ancak öğrenme alanı sonu sorularının etkinliklerin seçilmesi ve geliştirilmesinde öğretmene katkılarının olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research was to determine the competency of the 9th grade mathematics text book which was prepared by the Ministry of Education in terms of assessment of students improvements in mathematics based on the aims and standards which are placed in high school mathematics curriculum. In this context, in consistent with the basis of literature, we examined to what extend match the ideas, concepts or skills of the benchmark included in the content of high school mathematics curriculum with the ideas, concepts or skills of the benchmark included in the content of this mathematics text book. In addition, the assessment tasks like problems, worksheets, projects and activities included in 9th grade mathematics text book keeps student far in a trivial way out, like using a formula or repeating a memorized term or rule without understanding and how the exercises given at the end of each section contribute to the teacher while choosing and modifying activities.The research carried out based on the document analysis. According to results of the content analysis; while the ideas, concepts or skills of the benchmark included in the sub learning domains like logic, sets, ordinary relation, function and operation are not completely matching with the ones included in the content of high school mathematics curriculum, the ideas, concepts or skills of the benchmark included in the rest of the sub learning domains almost completely match with the ones included in the content of high school mathematics curriculum. One of the main results of this research is the questions used in the book can be solved without understanding the ideas, concepts by the students, and also they can be solved with using formula directly and repeat a memorized the terms. It is concluded on the other hand that the exercises given at the end of each section provide teachers help to choose and develop activities.