Okuma becerisini destekleyici müzik etkinliklerinin çocukların okuma becerileri üzerine etkisi
The effect of musical activities supporting to reading skills on children' reading skills
  1. Tez No: 311038
  2. Yazar: IŞIL YAMAN BAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, okuma becerilerini destekleyici müzik etkinliklerinin çocukların okuma becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, deney grubundaki 24 çocuk, kontrol grubundaki 22 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada deney grubundaki çocuklara günlük eğitim programlarının bir parçası olarak 10 hafta süreyle, haftada üç gün, en az 40' ar dakikalık ?61-72 Aylık Çocuklar İçin Okuma Becerilerini Destekleyici Müzik Etkinlikleri Eğitim Programı? uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise, günlük eğitim programlarının uygulanmasına devam edilmiştir. Araştırmada veriler ? Genel Bilgi Formu? ve ?61-72 Aylık Çocuklar İçin Okuma-Yazma Becerileri Araştırma Testi Okuma Becerileri Alt Testi ile toplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 15 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Verilere ilişkin değerlendirmelerde frekans ve yüzdesel dağılımlar verilmiştir. Bağımsız iki gruplu karşılaştırmalarda Non-Parametrik testlerden Mann-Whitney U testi, bağımlı gruplarda ise Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmış olup, p0,05 olması durumunda ise, anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to examine the effect of musical activities, supporting to reading skills, on reading skills of children. Sample of the research is 24 children in experiment group and 22 children in control group. In the research, as a part of their daily curriculum, children in experiment group were administered ?Curriculum of Musical Activities that Supports Reading Skills for 61-72 Months Old Children? for 10 weeks, three days for a week, at least 40 minutes for each day. Control group, however, continued their daily curriculum. Data has gathered through ?General Information Form? and ?Research Test of Literacy Skills for 61-72 Months Old Children, Literacy Skills Sub-test? Gathered data evaluated with the help of SPSS 15 software pack in this research. In evaluations of data, frequency and percentage distributions are included. One of the non-parametric tests, Mann-Whitney U test, is used in independent two-group comparisons while Wilcoxon Signed Ranks Test is used in dependent groups. As the significance level, 0.05 is used; it is stated that if p0.05, there is no significant difference.