Kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılmasında gelir denetiminin değerlendirilmesi
The evaluation of income controlling in restructuring the public financial management
  1. Tez No: 311054
  2. Yazar: ÖZGÜR UTKU MACUNLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünyadaki ekonomik ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak 1927 yılından günümüze etkin bir şekilde varlığını sürdüren 1050 sayılı kanunun yetersiz kalması ve mevcut ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu yürürlüğe konulmuştur. Bu kanunla mali saydamlık, performans yönetimi, yeni bütçeleme süreci, iç ve dış denetim gibi pek çok kavram Kamu Mali Yönetim yapımıza kazandırılmıştır. Hesap verebilirlik ve mali saydamlık ilkeleri çerçevesinde kamu kaynaklarının daha etkin, daha verimli ve daha ekonomik bir şekilde kullanılması kanunun amaçlarının başında gelmektedir. Bu çalışmada, özellikle 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun unsurları ve getirdiği yenilikler gelir denetimi kapsamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of economic and technological improvements in the world ,1050 numbered code of law which had been in application since 1927, was obviously insufficient and could not be a solution to the needs . 5018 numbered law code ,which was about public financial management, was put into application .A lot of new concepts such as the financial publicity,performance management,re-budgetting, in and out inspection have been added to the financial managemet.In the framework of financial publicity and giving accouts, It has been aimed that public sources be used more productive and more economical . In this study the elements of 5018 law code and the new aspect will be worked on.