The attitudes of the learners in intensive English Programme at Sakarya University towards computer assisted language learning
Sakarya Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı'ndaki öğrencilerin bilgisayar destekli dil öğrenimine ilişkin tutumları
- Tez No: 311064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma genel olarak, Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi araştırma alanı ve Sakarya Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı'na kayıtlı öğrencilerin Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi ilişkin tutumlarına odaklanmıştır.Sakarya Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı'na kayıtlı 134 öğrenci bu çalışmaya örneklem grubu olarak katılmıştır. Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ilişkin tutumlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını saptamak için, örneklem grubuna akademik dönemin başında ve beş ay sonra ön-test ve son-test formatında anketler verilmiştir. Çalışmadaki veriler 2008-2009 akademik döneminde toplanmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlar, beş aylık tecrübe dönemi içerisinde örneklem grubunun Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ilişkin tutumlarında genel olarak olumlu değişikliklerin olduğunu göstermektedir. Ama bazı öğrenci gruplarının davranışlarında birtakım düşüşler görülmüştür, bu da ileride yapılacak çalışmalara bir kaynak oluşturabilir. Halihazırdaki çalışma ve içerisinde bulunan anket, gelecekte farklı öğrenci grupları ve farklı eğitim ortamlarında oluşturulacak olan diğer araştırmalara uyarlanabilir
Özet (Çeviri)
This study generally focuses on computer assisted language learning research field and the attitudes of the learners who are enrolled in Intensive English Programme at Sakarya University, Turkey towards computer assisted language learning.134 learners in Intensive English Programme at Sakarya University, Turkey participated in the study as subjects. They were given questionnaires in pre-test and post-test format at the beginning of the academic term and five months later to see whether there were any changes in their attitudes towards computer assisted language learning. The data were gathered in 2008-2009 academic term.The results revealed that there occurred generally positive changes in the attitudes of the subjects towards computer assisted language learning during five-month exposure time. However, some decreases were observed in the attitudes of some certain types of learners which can be undoubtedly a source for further researches. The current study and the questionnaire used inside it might be adapted to other researches in the future in different education contexts with different types of learners.