Türkiye'de transfer fiyatlandırması uygulamasının işletmeler üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of the impacts of transfer pricing practice in Turkey on the enterprises
  1. Tez No: 311098
  2. Yazar: MUSTAFA PERVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Transfer fiyatlandırmasını, bir işletmenin kendi birimleri arasında aktarılan mal ve hizmetler ile gayri maddi varlıklara uygulayacağı fiyat olarak belirtilebilir. Küreselleşme ile birlikte çokuluslu şirketler kârlarını maksimize etmek için transfer fiyatlandırılmasını kullanarak ülkeler arasındaki vergi yükü farklılıklarından yararlanmaya başlamışlardır.Çokuluslu şirketlerin transfer fiyatlandırılması aracılığıyla vergi planlaması yapması devletlerin vergi gelirleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmış ve bunu önleyecek yasal düzenlemeler yapmasını beraberinde getirmiştir.Bu çalışmada öncelikle transfer fiyatlandırmasının teorik alt yapısı ile ilgili genel açıklamalar yapılmış ve dünyadaki gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra transfer fiyatlandırması uygulamasının ülkemizdeki uygulamaları üzerinde durulmuştur. Yapılan bu açıklamalardan sonra transfer fiyatlandırmasının işletmeler üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik olarak yapılan anket uygulaması hakkında bilgi verilmiş, anket bulguları değerlendirilmiş ve sonuçlar hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transfer pricing can be described as the price which an enterprise will implement on goods, services and intangible assets that are transferred among its own units. Together with the globalization, multinational corporations started benefiting from tax burden differences among the countries by using the transfer pricing, in order to maximize their profits.Multinational companies? making tax planning through transfer pricing had a negative impact on the tax revenues of the governments, which bring about the introduction of legal regulations to prevent this.In this work, at first, general explanations concerning the theoretical background of transfer pricing have been made and its development throughout the world has been narrated. Later on, practices of transfer pricing in our country have been dwelled upon. After making these explanations, information has been given on the conduct of a survey aimed at measuring the impact of transfer pricing on the enterprises, and findings of the survey have been evaluated and suggestions have been made about the results.