Mücevherat sektöründe uluslararasılaşma süreci ve süreci etkileyen faktörler: (Kuyumcukent'te bir araştırma)
Internationalization process and factors affecting the: Research in Kuyumcukent
- Tez No: 696323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada mücevherat sektöründeki işletmelerin uluslararasılaşma sürecini sınıflandırmak ve faaliyetlerini etkileyen faktörleri tespit etmek amaçlanmaktadır. Bunun yanında uluslararasılaşma süreci yani pazar bilgisi, pazara giriş kararı, işletme özellikleri ve uluslararasılaşmaya giriş arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu etmenlerin tespit edilmesi ortadan kaldırılması için bir yol açacak ve mücevherat sektörünün uluslararasılaşmasına yardımcı olacaktır. Bu çerçevede mücevherat sektöründeki işletmelerin yönetici ve karar vericilerine uluslararasılaşma faaliyetleri ile ilgili yardımcı olması amaçlanmaktadır. Uluslararasılaşma sürecinde öncelikli adım, uluslararasılaşmaya başlama kararının alınmasıdır. İşletmelerin bu kararını, onların sahip oldukları bazı özellikleri belirlemektedir. Literatürde, bazı işletmelerin sahip oldukları özellikler sayesinde, uluslararasılaşma basamaklarını diğer işletmelere nispeten daha hızlı bir şekilde çıktıkları sıklıkla ifade edilmektedir. Araştırma kapsamındaki veriler nicel yöntemler kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın uygulamasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, Kuyumcukent Kompleksi'nde bulunan 250 işletme üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada yer alan uluslararası ticaret yapan ve mücevherat sektöründeki işletmelerin tanıtıcı ve ihracat süreçleri ile ilgili özelliklerinin dağılımı yüzde ve frekans ile gösterilmiştir. Araştırmada işletmelerin ihracat yapma sebepleri ve ihracatta karşılaştıkları sorunların dağılımları grafik formatında gösterilmiş ve yüzdeleri belirtilmiştir. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesinde Ki-kare analizi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmanın verileri %95 güven düzeyinde analiz edilmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu, uluslararası ticaret yapan kuyumculuk sektöründeki firmaların ihracat süreçlerinde karşılaştıkları sorunların, yurtdışı faaliyetlerini yöneten birimlerinin olma durumuna göre farklılaşma olmasıdır. Yurtdışı faaliyetlerini yöneten birimi olan firmalar, kültürel farklılığın ve fiyatlandırmada zorluklarla karşılaşılmasının ne önemli ne de önemsiz olduğunu düşünürlerken, birimi olmayan firmalar ağırlıklı olarak kültürel farklılığın önemli olmadığı fakat fiyatlandırmada zorluklarla karşılaşılmasının önemli olduğu görüşünde olmuşlardır. Yine yurtdışı faaliyetlerini yöneten birimlere sahip olan firmaların, birimi olmayan firmalara nazaran ürünlerin ülke dışına gönderiminde sorunları daha az önemli gördükleri ve kazancın Türkiye'ye transferinde zorluklarla karşılaşılması konusunda daha az engelle karşılaştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to classify the internationalization process of businesses in the jewellery sector and identify the factors affecting their activities. Additionally we want to determine the relations between the internationalization process which are market knowledge, market entry decision, business characteristics and entry to internationalization. Identifying these factors will open a way to eliminate them and help internationalization of the jewellery industry. In this framework, we aimed to assist the managers and decision makers of the businesses in the jewellery sector regarding their internationalization activities. The primary step in the internationalization process is the decision to start internationalization. This decision of the enterprises is determined by some of the features they have. In the literature, it is often stated that, thanks to the characteristics they have, some businesses complete the internationalization process steps relatively faster than other businesses. The data within the scope of the research were obtained using quantitative methods. Survey methodology was used in the application of the research. The survey was applied on 250 businesses located in Kuyumcukent complex. SPSS 20 statistical program was used in the analysis of the data of the research. The distribution of the promotional and export processes of the enterprises in the international trade and jewellery sector included in the research is shown with percentage and frequency. In the research, the reasons for exporting and the distribution of the problems they encounter in export are shown in graphic format and their percentages are indicated. Chi-square test was used to test the hypotheses of the research. In addition, the data of the research were analyzed at the 95% confidence level. Another finding of the research is that the problems of the export processes faced by the companies in the jewelery sector which are engaged in international trade, differ according to the units that manage their foreign activities. Firms that have a unit that manages their overseas operations think that cultural difference and difficulties in pricing are neither important nor unimportant, while firms that do not have a unit predominantly think that cultural difference is not important, but it is important to face difficulties in pricing. It has also been found that companies with units that manage their overseas activities think that facing the problems of sending products abroad as less important than companies that do not have a unit thought about sending, and they face fewer obstacles in the transfer of earnings to Turkey.