Küresel krizde Türk bankacılık sektörü: Türk bankacılık sektöründe düzenlemelerin küresel kriz ortamında etkinliği
Turkish banking sector in the global crisis: The Turkish banking sector regulations on the effectiveness of global crisis
- Tez No: 311099
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ve İktisadi Gelişmeler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya yeni bir finansal dönemin içine girmiş bulunmaktadır. Yaşanılan küresel ekonomik kriz, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ayrımı yapılmaksızın tüm ülkeleri derinden etkilemektedir. Bankacılık sisteminin sorunları, yanlış ekonomi politikaları ile bunun sonucu yapısal bozulma, sermayenin reel üretimde değerlendirilen bölümünün azalması ve uluslararası sermaye hareketlerinin olumsuz etkileri finansal krizlerin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Türkiye'de, 2001 yılında finansal krizin ardından sağlıklı bir bankacılık sistemi oluşturmak için hazırlanan yeniden yapılandırılması programının temel amacı sektördeki kırılganlıkları ortadan kaldırarak mali ve operasyonel açıdan güçlü ve gelişmiş bir bankacılık sektörü yaratmak olarak belirlenmiştir. Sözkonusu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının değerlendirilmesi ise günümüzde yaşanılan küresel krize duyarlılığı açısından ele alınarak çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
World comes into a new financial period. The global economic crisis affected deeply all developed and developing countries. Problems of the banking sector are faulty economic politics and its faulty structure, decreasing of capital value of real production and negative effect of international capital movements. After the 2001 financial crisis Turkey prepare a reconstruction program to build a new strong banking system. The main purpose of this program is to remove the instabilities of the old banking system and create stable and operational banking structure. The point of this study is to evaluate the consistency of the new banking system against present global economic crisis.