Mekkî b. Ebî Tâlib ve el-İbâne an Meâni'l-Kırâât adlı eseri
Makk? ibn Ab? T?lib and his work ?al-Ib?na 'an Ma'?n al-Qir?'?t?
- Tez No: 311105
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mekkî b. Ebî Talib'in hayatını ve el-İbâne an Meâni'l-Kırâât adlı eserini konu edinen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır:Çalışmanın birinci bölümünde Mekkî b. Ebî Tâlib'nin yaşadığı dönemin siyâsî, sosyal, ilmî ve dinî gelişmeleri hakkında bilgi verilmiş, bu bilgiler ışığında Mekkî b. Ebî Tâlib'nin hayatı, hocaları, talebeleri, eserleri ve bu eserlerdeki ortak vasıflar kaynaklardaki bilgiler ışığında takdim edilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde Mekkî b. Ebî Tâlib'nin kıraat ilmi ile alâkalı, özellikle de `yedi harf' mevzuuna hasredilmiş olan el-İbâne an Meâni'l-Kırâât adlı eseri hakkında genel bilgiler verilmiş ve eserin çevirisi yapılmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde Mekkî b. Ebî Tâlib'nin el-İbâne an Meâni'l-Kırâât adlı eserindeki yorum ve değerlendirmeleri, Kur'ân târihi ve kıraatleri çerçevesinde tahlil edilmeye çalışılmış ve bu eserin kıraat ilmindeki yerini tespit etmeye gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on the life of Makk? ibn Ab? T?lib (d. 437/1045) and his work al-Ib?na `an ma`?n al-qir?`?t consists of three main chapters:The first chapter decribes the political, social, scientific and religious events and developments of the period when Makk? ibn Ab? T?lib lived in. In this context it deals with his life, teachers, pupils, works, and the common features of these works according to the sources mentioning him.The second chapter gives general information about al-Ib?na which is written in the field of qir?`a (recitation of the Qur??n) and dedicated especially to the matter of al-ahruf al-sab`a (the seven styles), and offers its translation into Turkish.The third and last chapter of the study analyzes Makk? ibn Ab? T?lib?s remarks and conclusions in his al-Ib?na `an ma`?n al-qir?`?t within the scope of the history of the Qur??n and its styles of recitation, and tries to determine the place of the book in the science of qir?`a.