Hüccet olgusu bağlamında Mekkî b. Ebî Tâlib'in el-Keşf 'an Vücûhi'l-Kırââti's-Seb' ve 'İlelihâ adlı eserinin tahlili
An analysis of Makkî b. Abî Tâlib's al-Kashf 'an Wujûh al-Qirâât al-Sab' wa 'Ilelihâ in the context of the concept of hujja
  1. Tez No: 994369
  2. Yazar: DÖNDÜ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZ HÜCCET OLGUSU BAĞLAMINDA MEKKÎ B. EBÎ TÂLİB'İN EL-KEŞF 'AN VÜCÛHİ'L-KIRÂÂTİ'S-SEB' VE 'İLELİHÂ ADLI ESERİNİN TAHLİLİ DÖNDÜ DEMİRCİ Kırâat ilminin ortaya çıkmasında yedi harf ruhsatının önemli bir yeri vardır. Zira yedi harf ruhsatından kaynaklı kırâat ihtilafları, sahâbe döneminden başlamak üzere tâbiîn ve sonrası dönemlerde Müslümanlar arasında fitneye sebep olmuş ve bazı önlemler almayı zorunlu kılmıştır. İşte bu önlemlerden bir tanesi de kırâatlerin nakli delillerle birlikte dilsel açıdan da denetime tâbi tutulması şeklinde gerçekleşmiştir. Bu alanda te'lif edilen eserlere ihticâc/hüccet eserleri denilmektedir. İşbu çalışmanın konusu olan el-Keşf 'an vücûhi'l-kırââti's-seb' ve 'ılelihâ adlı eser, bu alanda te'lif edilmiş önemli eserler arasında yer almaktadır. Çalışma, giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amaç ve önemi, araştırmada istifade edilen kaynaklar hakkında bilgi verilecektir. Birinci bölümde, Mekkî b. Ebî Tâlib'in yaşadığı dönem siyasi, sosyal, ekonomik, ilmi ve kültürel açıdan ele alınacak, ayrıca Mekkî'nin hayatı, hocaları, talebeleri, eserleri ile kırâat ilmindeki yeri ve önemi konu edilecektir. İkinci bölümde, hüccetin kavramsal alanı ve tarihsel gelişimine değinildikten sonra el-Keşf'ten önce hüccet alanında te'lif edilen eserler hakkında genel bir bilgi verilecek, ardından çalışmanın asıl konusu olan el-Keşf 'an vücûhi'l-kırâât'ın detaylı bir şekilde tanıtımı yapılarak, eserin bunlar arasındaki yeri ve öne çıkan özellikleri üzerinde durulacaktır. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise müellifin eserinde kullandığı metod, usûl ve ferş konularını ele alış biçimi, kırâat vecihlerini nasıl ve ne şekilde gerekçelendirdiği konularına yer verilerek eserin kırâat alanındaki yeri ve önemi ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF MAKKÎ B. ABÎ TÂLIB'S AL-KASHF 'AN WUJÛH AL-QIRÂÂT AL-SAB' WA 'ILALIHÂ IN THE CONTEXT OF THE CONCEPT OF HUJJA DÖNDÜ DEMİRCİ The seven canonical modes of Qurʾānic recitation played a significant role in the emergence and development of the discipline of qirāʾāt. Disagreements in recitation stemming from these seven modes led to disputes from the period of the Companions onward and, in subsequent eras, gave rise to discord among Muslims, thereby necessitating the adoption of certain measures. One such measure was the evaluation of Qurʾānic recitations not only on the basis of transmitted evidence but also through rational and linguistic analysis. Works produced within this framework are commonly referred to as iḥticāj or ḥujjah literature. The work examined in this study, al-Kashf ʿan Wujūh al-Qirāʾāt al-Sabʿ wa Taʿlīlihā, is among the most significant contributions to this genre. This study consists of an introduction and three main chapters. The introduction outlines the subject, aims, and significance of the research, as well as the sources employed. The first chapter examines the historical, social, economic, scholarly, and cultural context of the period in which Makkī b. Abī Ṭālib lived, and discusses his life, teachers, students, works, and his position and significance within the science of qirāʾāt. The second chapter addresses the conceptual framework and historical development of ḥujjah, provides an overview of works composed in this field prior to al-Kashf, and then offers a detailed analysis of al-Kashf ʿan Wujūh al-Qirāʾāt al-Sabʿ, highlighting its distinctive features and its place within the ḥujjah tradition. The third and final chapter focuses on the author's methodology, his approach to uṣūl and farsh issues, and the manner in which he justifies recitational preferences, with the aim of clarifying the work's significance and contribution to the field of qirāʾāt.