Mekkî b. Ebî Tâlib'in et-Tebsıra fi'l-kıraati's-Sebʿ, Ebû Amr ed-Dânî'nin et-Teysîr fi'l-kıraati's-Sebʿ ve Muhammed el-Cezerî'nin en-Neşr fi'l-kırâ'âti'l-aşr adlı eserleri bağlamında kıraat ilminde usûl konuları
Mekki b. Ebî Tâlib's et-Tebsıra fi'l-kırâ'âti's-Sebʿ, Ebû Amr ed-Dânî's et-Teysîr fi'l-kırâ'âti's-Sebʿ and Muhammed el-Cezerî's en-Neşr fi'l-Kırâ'âti'l-Aşr procedural issues in the science of recitation in the context of her works
  1. Tez No: 842825
  2. Yazar: ÖMER FARUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kıraat ilmi, kıraatlerin ittifakını, usûl ve ferş-i hurûf ihtilaflarını araştıran ve okuyanlarına nispet edilmesini konu edinen bir ilim dalıdır. Çalışmada usûl konuları, yaşadıkları dönemlerde yaptıkları çalışmalar itibariyle kıraat ilmi alanına çokça katkı sunmuş olan Mekkî b. Ebî Tâlib, Ebû Amr ed-Dânî ve Muhammed el-Cezerî bağlamında ele alınmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mekkî, ed-Dânî ve İbnü'l-Cezerî'nin hayatları ve ilmî serüvenlerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. İkinci bölümde, Mekkî'nin et-Tebsıra, ed-Dânî'nin et-Teysîr ve İbnü'l-Cezerî'nin en-Neşr adlı eserlerinde yer alan usûl konuları muhtasar olarak incelenmiş ve her üç eserdeki usûl konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise usûl konularından olan istiâze, besmele, hâ-i kinâye/müfred müzekker zamir, med ve kasr, iki hemzenin farklı kelimede yan yana içtima etmesi, tek başına (müstakil) hemze, hemzenin harekesinin mâkablindeki sakin harfe nakli, sakin harflerde izhar ve idğâm, cümle sonlarındaki vakf, resm-i hat'ta vakf olmak üzere toplam on temel konu Mekkî, ed-Dânî ve İbnü'l-Cezerî'nin görüşleri bağlamında mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of recitation is a branch of science that investigates the consensus of recitations, the disputes of usul and ferş-i huruf, and relates them to those who read them. . In this study, procedural issues are discussed in the context of Mekkî b, Ebû Talib, Ebû Amr ed-Dânî and Muhammed el-Cezerî, who contributed a lot to the field of recitation science in terms of the studies they carried out during their periods. The study consists of three parts. In the first part, the lives and scientific adventures of Mekkî, Dânî and Cezerî are given in detail. In the second chapter, the procedural topics in Mekki's et-Tebsıra, Dânî's et-Teysîr and Cezerî's en-Neşr were briefly examined and the procedural topics in all three works were discussed. . In the third part, the ten primary subjects of method, which are istiâze, basmala, hâ-i kinâye/müfred mütekker pronoun, med and kasr, the combination of two hamzas side by side in different words, the hamza alone (independent), the transfer of the action of the hamza to the calm letter in its opposite, idğâm, vakf at the end of sentences and vakf in resm-i hat were compared in the context of the views of Mekkî, Dânî and Cezerî.