Henoch-schönlein purpuralı hastalarda helicobacter pylori enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of helicobacter pylori infection in patients with henoch-schönlein purpura
- Tez No: 311124
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: Helicobacter pylori (Hp) enfeksiyonu dünyada en yaygın olan kronik infeksiyon olup; birçok otoimmun hastalığın tetikleyicisi olduğu bilinmektedir. Henoch-Schönlein purpurası (HSP) ise çocukluk çağının en sık görülen vasküliti olup; etyolojisinde infeksiyonların rolü olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada HSP ile Hp infeksiyonu arasında nedensel bir ilişki olup olmadığını ve eğer varsa hızlı Hp dışkı antijen testinin tanıda kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık.Hastalar ve metod: Bu çalışmaya HSP tanısı alan, yaşları 3 ile 16 arasında değişen 57 hasta ile yaş ve cins olarak benzer sağlıklı 32 çocuk alındı. HSP hastalarına üre nefes testi (ÜNT) ve immünokromotografik tabanlı dışkıda Laboquick Hp antijen testi uygulandı. Bir ve/veya her ikisi pozitif gelen hastalar Hp ile enfekte kabul edildi.Bulgular: Cilt tutulumu hastaların hepsinde (%100), eklem tutulumu 50'sinde (% 87.7), GİS tutulumu 26'sında (%45,6), böbrek tutulumu 10'unda (%17,5), skalp tutulumu 7'sinde (%12,3), skrotal tutulum 2'sinde (%5,5), periorbital tutulum 1'inde (%1,8) ve akciğer tutulumu 1'inde (%1,8) mevcuttu. Hasta grubunda ÜNT 20 hastada (%35,1) pozitif, 37 hastada (%64,9) negatifti. Kontrol grubunda ÜNT 10 çocukta (%31,3) pozitif, 22 çocukta (%68,8) negatifti. Tüm çocuklarda dışkıda hızlı antijen testi negatif idi.ÜNT GİS tutulumu olmayan HSP hastalarının 10'unda (%32,3) pozitif, 21'inde (%67,7) negatifti. GİS tutulumu olan hastalardan 10'unda (%38,5) ÜNT pozitif, 16'sında (%61,5) negatifti. Hp pozitif olan ve olmayan hastaların eritrosit sedimantasyon hızı, IgA, kompleman C3 ve C4 değerleri arasında fark bulunmadı (p > 0,05). GİS tutulumu olup Hp eradikasyon tedavisi verilen hastalarda HSP tekrar oranı Hp negatif hastalardan farklı değildi (p > 0,05).Sonuç: Bulgularımız HSP'de Hp sıklığının normal popülasyondan farklı olmadığını ve Hp infeksiyonu ve HSP arasında nedensel bir ilişki bulunmadığını düşündürmektedir. Hp için dışkıda hızlı antijen testinin çocuklarda güvenilir olmadığı diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Helicobacter pylori (Hp) infection is the most common chronic infection worldwide, which is known to be a trigger of several autoimmune diseases. Henoch-Schönlein purpura is the most common vasculitis at childhood and it is thought that infection have a role in etiology. In the present study, we aimed to evaluate whether there is a causal relationship between HSP and Hp infection and the availability of rapid stool antigen test for diagnosis of Helicobacter pylori, if present.Patients and methods: Fifty-seven patients with HSP aging 3-16 years and age- and sex-matched 32 healthy children were included to this study. Patients with HSP were underwent urea breath test and Laboquick stool Hp antigen rapid test, an immunochromatographic-based test. Patients with 1 and/or 2 positive test result were considered as infected by Hp.Findings: There was skin involvement in all patients (100%), joint involvement in 50 patients (78.7%), GIS involvement in 26 patients (45.6%), renal involvement in 10 patients ((17.5%), scalp involvement in 7 patients (12.3%), scrotum involvement in 2 patients (5.5%), periorbital involvement in 1 patient (1.8%) and pulmonary involvement in 1 patient (1.8%). In patient group, UBT was positive in 20 patients (35.1%), whereas negative in 37 patients (64.9%). In control group, UBT was positive in 10 patients (31.3%), whereas negative in 20 patients (68.8%). Stool Hp antigen rapid test was negative in all children.Among HSP patients without GIS involvement, UBT was positive in 10 patients (32.3%), while negative in 21 patients (67.7%). Among those with GIS involvement, UBT was positive in 10 patients (38.5%), while negative in 16 patients (61.5%). There was no significant difference regarding erythrocyte sedimentation rate and values of IgA, C3 and C4 values between Hp positive and Hp negative patients (p>0.05). Recurrence rate of HSP in patients with GIS involvement receiving Hp eradication therapy was similar to that of Hp negative patients (p>0.05).Conclusion: Our findings suggested that Hp frequency in patients with HSP is not differant from normal population and there is no causal relationship between Hp infection and HSP. Another outcome is that rapid stool Hp antigen test isn?t reliable in children.