Migren hastalarında arteryel sertlik ve migrenin profilaktik tedavisinin arteryel sertlik üzerine etkisi
Arterial stiffness in migraine patients and the effects of prophylactic regimens of migraine on arterial stiffness
- Tez No: 311125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Migren kadınlarda daha belirgin olmak üzere toplumda sık görülen primer bir baş ağrısı türüdür. Migren hastalarında, iskemik inme ve kardiyovasküler hastalık (KVH) risklerinde anlamlı artışlar olduğu daha önce gösterilmiştir. Arterlerin fonksiyonel özellikleri ve endotel işlevlerindeki bozulmanın, bu ilişkiden sorumlu olabileceği ileri sürülmüştür. Arteryel sertlik tayini endotelyal işlevlerin değerlendirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Çalışmamızda migren hastalarının arteryel sertlik değerlerini kontrol grubu ile karşılaştırdık. Ayrıca bu hastalara profilaktik tedavi başladıktan sonra, tedavi kollarının arteryel sertlik üzerinde etki farklarının olup olmadığını değerlendirdik.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya yeni migren tanısı almış 23'ü erkek, 50'si kadın toplam 73 hasta ve 25'i erkek, 55'i kadın 80 sağlıklı birey dâhil edildi. Tüm hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna bazal transtorasikekokardiyografi (TTE) ve endotel fonksiyonlarını değerlendirmek için de arteryelsertlik tayininde kullanılannabız dalga hızı (PWV) ölçümleri yapıldı. Hastalar 3 gruba randomize edilerek profilaksi için propranolol, flunarizin, topiramat başlandı ve bir ay sonra bu ölçümler tekrarlandı.Bulgular: Aralarında bazal klinik özellikler bakımından fark olmayan,yeni tanı almış migren hastaları ve kontrol grubuna uygulanan nabız dalga hızı ölçümlerinde, migren hastası grubunun nabız dalga hızı 7.4 ± 1.0 m/sn, kontrol grubunun ölçülen nabız dalga hızı6.0 ± 1.0 m/sn bulundu.
Özet (Çeviri)
Objects: Migraine is a common primary type of headache which is seen predominantly in females. The significant increase in ischemic stroke and cardiovascular disease risks in migraine patients was previously shown in some studies.The deterioration in endothelial function of large arteries is thought to be responsible for this relationship.The measurement of arterial stiffnessis a methodused to evaluateendothelialfunctions. In our study we investigated the difference in arterial stiffness between migraine patients and the healthy control group. In addition, after treatment in these patients we evaluated the effects of prophylactic regimens of migraine on arterial stiffness.Materials and methods: Seventy-three newly diagnosed migraine patients (23 male, 50 female) and eighty healthy volunteers (25 male, 55 female) were prospectively enrolled in the study. Baseline transthoracic echocardiographywas performed and pulse wave velocity(PWV) was utilized in both migraine patients and healthy control group for assessing the endothelial functions and arterial stiffness.Thereafter,patientswere randomizedinto 3 groups according to differentdrug prophylaxis. Propranolol,flunarizine and topiramatewere started andthesemeasurements were repeated after one month.Results: Not differencewas observed in baseline clinical characteristics between the groups and the pulse wave velocity measurements in newly diagnosedmigraine patients and the control groups were found as 7.4 ±1.0m/sec vs. 6.0 ± 1.0 m/sec, respectively.