Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda serum tnf-alfa,interlökin-6, interlökin-1 reseptör antagonisti düzeyleri ve ctla-4 49a>g gen polimorfizmi
Serum levels of tnf-alpha, interleukin-6,interleukin-1 receptor antagonist and ctla-4 gene polymorphism in advanced non-small cell lung cancer patients
  1. Tez No: 311146
  2. Yazar: MURAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YAREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akciğer kanserinde hastalarda 5 yıllık tüm sağkalım %15'den azdır ve son üç dekatta bu durum genel anlamda değişiklik göstermemiştir. Akciğer kanseri patogenezindeki moleküler mekanizmaların anlaşılması küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yeni tedavilerin gelişmesine olanak sağlayabilir. İnflamasyon akciğer karsinogenezinde anahtar bir rol oynamaktadır. Akciğer kanseri progresyonunun izlemi açısından inflamatuar biyomarkerler kullanılabilir. TNF-alfa ve IL-6 inflamasyonun düzenlenmesinde önemli sitokinlerdir ve çift taraflı etkileri mevcuttur. IL1Ra`in inflamasyonun düzenlenmesinde antagonist etkileri mevcuttur. IL-1 anjiogenezi, tümör büyümesini ve metastazı gelişimini arttırmaktadır ve IL1Ra bir antagonist olarak bu etkileri engellemektedir. CTLA-4 T hücre aktivasyonunun düzenlenmesinde yer almaktadır ve CTLA-4 49G>A gen polimorfizmi azalmış tümör karşıtı immuniteye yol açmaktadır. Çalışmamızın amaçları ileri evre KHDAK'de TNF-alfa, IL-6, IL1Ra seviyelerinin ve CTLA-4 gen polimorfizminin prognoza ve sağkalıma etkilerini değerlendirmekti.Çalışmamıza 80 hasta(72 erkek,8 kadın) ve 40 sağlıklı gönüllü(13 erkek,27 kadın) dahil edildi. Demografik veriler, labaratuar verileri ve TNF-alfa, IL-6, IL1RA iki grup arasında karşılaştırıldı. İki grup arasında CTLA-4 49G>A gen polimorfizmi allel dağılımı değerlendirildi.Hastalarda kontrol grubuna göre serum TNF- alfa seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Progresyonsuz sağkalım süresi, yüksek serum IL-1Ra seviyeleri olan hastalarda anlamlı derece kısaydı. CTLA gen polimorfizmi tanı anında kilo kaybıyla ilişkili bulundu. Yüksek CRP seviyeleri ve düşük albumin düzeyleri sağkalımla ilişkiliydi.Sonuç olarak çalışmamızda TNF-alfa, IL-6, IL1Ra seviyelerinin ve CTLA gen polimorfizminin akciğer kanseri ve inflamasyon ilişkisindeki rolünü inceledik. Ancak kompleks etkileri olan bu sitokinlerin ve gen polimorfizminin potansiyel etkilerini araştırmak için daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The overall 5-year survival rate is less than 15% for patients with lung cancer, which has remained largely unchanged for the last three decades. Understanding the molecular mechanisms involved in the pathogenesis of lung cancer can provide opportunities to develop innovative therapies for non-small cell lung cancer. Inflammation has been postulated to play a key role in lung carcinogenesis. Thus inflammatory biomarkers can be used to monitor the progression of the disease. TNF-alpha and IL-6 are important cytokines in the regulation of the inflammation and they have bi-directional effects in carcinogenesis, IL1Ra has antagonist effects in the regulation of inflammation. IL-1 promotes angiogenesis, tumor growth, and metastases and IL-1Ra blocks such effects as an antagonist. CTLA-4 involved in the regulation of T-cell activation and CTLA4 49G>A gen polymorphism leads to decreased anti-tumor immunity. The aims of the study were to evaluate the effect of TNF-alfa, IL-6, IL1Ra serum levels and CTLA-4 polymorphism in prognosis and survival in advanced NSCLC patients.Eighty patients (72 male,8 female) and forty healthy(13 male,27 female) volunteers were included in this study. Demographical data, laboratory data and serum levels of TNF-alpha, IL-6 and IL1Ra were compared for two groups. CTLA-4 49 G>A gene polymorphism allele distribution was assessed between two groups.Patients presented significantly higher serum TNF-alfa levels than controls. Progression free survival was significantly low in patients with high serum IL1Ra levels.CTLA-4 gene polymorphism was associated with weight loss at the time of diagnosis. High serum levels of CRP and low serum levels of albumin were associated with poor overall survival.In conclusion, we investigated the role of TNF-alpha, IL-6, IL1Ra levels and CTLA gene polymorphisms at the relationship on lung cancer and inflammation. But further studies are needed to investigate the potential effects of these cytokines and gene polymorphisms because of their complex effects.