Investigation of CD70-CD27 related molecular mechanisms in tumor microenvironment of non-small cell lung cancer
Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda CD70/CD27 molekülleri ile ilişkili mekanizmaların incelenmesi
- Tez No: 601444
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM, DOÇ. DR. ÖZLEM KÜÇÜKHÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
CD70, TNF süper ailesinin üyesi olan ve reseptörü CD27 antijenine bağlanarak önemli immünolojik roller üstlenen, olgun dendritik hücreler ile T ve B lenfositlerinde eksprese edilen, kanser gelişimi ve ilerlemesinde yer alan bir tip II transmembran eş-uyarıcı molekülüdür. Normal dokularda CD70 ekspresyonu görülmezken, çeşitli tümör tiplerinde CD70 aşırı ekspresyonu tespit edilmiştir. Hematolojik maligneler ve çeşitli solid kanser türlerinde aşırı ekspresyonu görülmüşse de küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) ile yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. KHDAK dünya çapında en ölümcül kanser türü olarak konumunu korumaktadır. Bununla birlikte akciğer kanseri tanısı temel olarak histopatolojik analizlere dayanıyor olsa da, yeni tanı ve prognostik biyobelirteçlerin araştırılması her geçen gün devam etmektedir. Bu çalışma, CD70, CD27, FOXP3 ve CD3 moleküllerinin KHDAK dokularındaki ekspresyon durumu ile birlikte hastaların serumda çözünebilir CD27 (sCD27) seviyelerinin, kanser teşhisi için bir tanısal biyobelirteç olarak potansiyel kullanımını değerlendirildi. Tümör mikroçevrede protein ekspresyon durumları, Western Blot ile 32 KHDAK dokusu için analiz edildi ve ELISA ile KHDAK hastalarının serumunda sCD27 seviyeleri incelendi. CD70'in, dokuların %15.63'nde ekspres oluğu bulundu. CD27 ekspresyonu %75, FOXP3 %43.75, CD3 %87.5 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
CD70 is known as tumor necrosis factor super family (TNFSF) molecule and ligand of another TNFSF costimulatory molecule of CD27. Immune cells are the cells that CD70 is expressed transiently, whereas CD70 expression has not been found on normal tissue cells. Although, several types of cancer showed CD70 positivity correlated with patient outcome, non-small cell lung cancer (NSCLC) requires further investigation. This study was designed to evaluate expression status of CD70, CD27, FOXP3 and CD3 in tumor microenvironment (TME) of NSCLC tissues, and the potential usage of soluble CD27 (sCD27) levels in serum as a diagnostic biomarker for cancer diagnosis. Protein expressions in TME was analyzed for 32 NSCLC tissues by Western Blot. sCD27 levels in serum of NSCLC patients was detected with ELISA. CD70 expression was found in 15.63% of overall samples. CD27 expression was detected in 75%, FOXP3 in 43.75%, CD3 in 87.5% in samples.