Akciğer kanseri hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası besin desteğinin inflamasyon göstergelerine ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of the PRE- and post-operative nutritional support on inflammation symptoms and quality of life in LUNG cancer patients
- Tez No: 804393
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kanserden ölümlerin en sık görüldüğü kanser türü akciğer kanseridir. Randomize kontrollü olarak planlanan bu müdahale çalışmasında, akciğer kanseri cerrahisi geçiren hastalarda glutamin, arjinin ve hidroksi metil bütiratın beslenme durumuna, inflamasyon göstergelerine ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı konan ve ameliyatı planlanan 27-77 yaş aralığındaki 70 hastaya sağlıklı beslenme programı yapıldıktan sonra randomizasyonla iki gruba ayrılarak, müdahale (n=35) grubuna ameliyat öncesi 10 gün, ameliyat sonrası 5 gün olmak üzere günde 2 adet şase formda glutamin (7,4 g/şase), arjinin (7,4 g/şase) ve hidroksi metil bütirat (1,3 g/şase) içeren besin desteği verilmiştir. Kontrol grubuna (n=35) herhangi bir besin desteği verilmemiştir. Katılımcıların başlangıçta, ameliyattan önce (besin desteğinin 10. günü) ve ameliyattan sonra (besin desteğinin 15. günü) olmak üzere üç kez izlemi yapılmıştır. Hasta odaklı subjektif global değerlendirme (PG-SGA) ile beslenme durumu izlemi, doğu kooperatif onkoloji grubu performans durumu ölçeği (ECOG-PS) ile fiziksel performans durumu izlemi yapılmıştır. Antropometrik ölçümleri, biyoelektrik empedans analizi (BİA) sonuçları ve biyokimyasal bulguları kayıt edilmiştir. Elde edilen biyokimyasal parametreler ile CRP/albumin oranı (CAR), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR) ve prognostik beslenme indeksi (PNI) hesaplanmıştır. Hastalardan alınan serum örneklerinde ELISA yöntemi ile TNF-α, IL-6 parametreleri analiz edilmiştir. Ayrıca hastalardan pre-op ve post-op süreçte üç günlük besin tüketim kaydı alınarak enerji ve besin ögesi alımları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, post-op süreçte müdahale grubunda PG-SGA ve ECOG-PS skoru kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur (p0,05). İnflamatuar belirteçlerden olan CRP, CAR, NLR, PLR, TNF-α, IL-6 düzeylerinde her iki grupta da post-op dönemde, pre-op döneme göre artış tespit edilmiş olup (p0,05). Post-op dönemde müdahale grubunda post-op yaşam kalitesi ve fiziksel işlev skoru daha yüksek saptanmıştır (p0,05). Müdahale grubunda yara yeri iyileşme süresi 18 gün, kontrol grubunda ise 20 gün olarak elde edilmiştir (p=0,015).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common type of cancer that causes death. In a randomized controlled intervention study, the effects of glutamine, arginine and hydroxymethylbutyrate on nutritional status, inflammation indicators and quality of life in patients with lung cancer. After a healthy diet program was applied to 70 patients aged between 27-77 years who were diagnosed with non-small cell lung cancer and planned for surgery, they were randomly divided into two groups, and the intervention (n=35) group (IG) was given 2 sachet per day, 10 days before the operation and 5 days after the operation. Nutritional supplement containing glutamine (7.4 g/sachet), arginine (7.4 g/sachet) and hydroxymethyl butyrate (1.3 g/sachet) was given. No nutritional support was given to the control group (CG) (n=35). The participants were monitored three times: at the beginning, before the operation (10th day of the nutritional support) and after the operation (the 15th day of the nutritional support). Nutritional status was monitored with patient-generated subjective global assessment (PG-SGA), and physical performance status was monitored with the eastern cooperative oncology group performance status scale (ECOG-PS). Anthropometric measurements, bioelectrical impedance analysis (BIA) results and biochemical findings were recorded. CRP/albumin ratio (CAR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and prognostic nutrition index (PNI) were calculated with the biochemical parameters. TNF-α, IL-6 parameters were analyzed by ELISA in blood samples taken from patients. In addition, three-day food consumption records were taken from the patients in the pre-op and post-op period, and their energy and nutrient intakes were evaluated. As a result of the study, PG-SGA and ECOG-PS scores were lower in the IG in the post-op period than in the CG (p0,05). The levels of inflammatory markers such as CRP, CAR, NLR, PLR, TNF-α, IL-6 increased in both groups in the postop period compared to the preop period (p0.05). The postop quality of life and physical function scores were higher in the group using nutritional support (p0.05). Wound healing time was 18 days in the IG and 20 days in the CG (p=0.015).