Profesyonel basketbolcuların maç öncesi ve sonrası pençe ve sırt kuvvetlerinin belirlenmesi
Determination of pre and post training paw strength of elit basketball players
- Tez No: 311171
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN DAŞDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fiziksel bir özellik olan pençe kuvveti, günlük çalışmalar ve spor aktiviteleri sırasında çalışmaların etkili ve verimli olarak gerçekleşmesinde etkin rol oynar. Pençe kuvveti özellikle performans açısından, basketbolda çok önemli bir göstergedir.Bu araştırma profesyonel kulüplerde oynayan 21 basketbolcu üzerinde gerçekleştirilmiştir.Elde edilen veriler bağımlı iki değişkeni test eden Student-t testi aracılığıyla analiz edildi. Sonuçların değerlendirilmesinde MedCalc istatistik programı kullanıldı. Maç önsesi ve sonrası elde edilen pençe ve sırt kuvveti değerlerinin istatistiksel olarak karşılaştırılması, maç öncesi ve sonrası değerlerinde bir farkın olmadığını ortaya koydu. (p>0,05)
Özet (Çeviri)
Paw strength, which is a physical property play an important role in daily life and especially during the sportive activities to get the maximum effective efficient. However, paw strength is very important indicator in basketball in terms of performance.This study carried out on 21 basketball players who are playing for some basketball clubs.The results of the study were compared by using paired samples t test. MedCalc statistical program were used for the statistics. The results of this study showed that pre and post paw and back strength, which were measured before and after match were not found statistically significant (p>0.05)