Elektromanyetik alan ve pentoksifilin'in kemik iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik açıdan deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of histopathologic aspects of electromagnetic field and pentoxifylline effects on bone healing
  1. Tez No: 311172
  2. Yazar: YUSUF ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ATALAY Y. (2012) Elektromanyetik Alan ve Pentoksifilin' in Kemik İyileşmesi Üzerine Etkisinin Histopatolojik Açıdan Deneysel Olarak Araştırılması. Dicle Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı. Doktora Tezi, Diyarbakır.Maksillofasiyal alan travmalardan en çok etkilenen bölgelerden birisidir. Multisistem travmalı hastaların % 60'ından fazlasında fasiyal yaralanmanın mevcut olduğu literatürde vurgulanmaktadır. Etiyolojide; trafik kazaları, darp, düşme, ateşli silah yaralanması, spor yaralanmaları ve iş kazaları önemli faktörlerdir. Günümüzde Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniklerinin başlıca uğraş alanlarından biri çene fraktürleridir. Maksillofasiyal fraktürler ile ilgili çalışmalarda; tanı, tedavi yöntemleri, komplikasyonlar kadar kemik iyileşmesi üzerinde yapılan çalışmalar da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kemik iyileşme mekanizmasının sağlıklı işleyişi, greft uygulamaları, ortognatik cerrahi işlemler ve kemik defektlerinin onarımı gibi çok çeşitli cerrahi prosedürlerde de başarının temelini oluşturan faktörlerdendir.Bu çalışmada bir periferik vazodilatatör olan pentoksifilin'in (PTX) ve düşük yoğunluklu pulsatif elektromanyetik alanın (DYPEMA) fraktür iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak araştırmak ve karşılaştırmak amaçlanmıştır.Araştırmamızda, 80 adet 300±20 gr. ağırlığında 6 aylık, erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Hayvanlar her grupta 10'ar adet olmak üzere randomize şekilde paylaştırıldı. Genel anestezi altında tüm ratların sol femurlarında tek taraflı horizontal kemik kesisi yapıldı. Kırık kemik segmentleri repoze edilip, mikroplak ve mikrovidalar ile tespit edildi. 1.kontrol grubunda ratlara mikro plak uygulandıktan sonra iyileşme takip edilip 21. günde sakrifiye edildi. 2.kontrol grubunda ratlara mikro plak uygulandıktan iyileşme takip edilip 30. günde sakrifiye edildi. 3.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra elektromanyetik alan uygulanarak, iyileşme takip edilip 21.günde sakrifiye edildi. 4.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra elektromanyetik alan uygulanarak, iyileşme takip edilip 30.günde sakrifiye edildi. 5.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra pentoksifilin uygulanarak, iyileşme takip edilip 21.günde sakrifiye edildi. 6.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra pentoksifilin uygulanarak, iyileşme takip edilip 30.günde sakrifiye edildi. 7.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra pentoksifilin ve elektromanyetik alan uygulanarak, iyileşme takip edilip 21.günde sakrifiye edildi. 8.grupta ratlara mikro plak uygulandıktan sonra pentoksifilin ve elektromanyetik alan uygulanarak, iyileşme takip edilip 30.günde sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen tüm ratlar, kırık iyileşmesi araştırılmak üzere histopatolojik olarak incelendi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Sonuç olarak EMA ve pentoksifilinin 21 günlük ve 30 günlük dönemlerde kemik iyileşmesindeki olumlu etkileri histopatolojik ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. Ancak EMA ve pentoksifilinin kombine uygulandığı gruplarda kemik iyileşmesinde histopatolojik ve istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı.
Özet (Çeviri)
ATALAY Y. (2012) An Experimental Investigation of Histopathologic Aspects of Electromagnetic Field And Pentoxifylline Effects On Bone Healing. Instıtute for Health Sciences. Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, University of Dicle, Doctora thesis Diyarbakir, Turkey.Maxillofacial area is one of the mostly effected region in facial traumas. Facial injury is present in more than % 60 of patients with multi-system trauma are emphasized in the literature. Traffic accidents, fall downs, gunshot injuries, work accident and sport injuries are the important etiologic factors in facial injuries. Today, jaw bone fracture plays major role in the field of Oral and Maxillofacial Surgery. In the literature; bone healing is as important as diagnosis, treatment, complications of the maxillofacial fractures. The healthy physilogy of the bone healing is one of the essential factors in the success of a wide variety of surgical procedures such as graft application, orthognatic surgery and repairing of bone defects.The aim of this study is to research and compare the repairing effect of pentoxifilyn as a periferic vasodilatator and pulsed low density electromagnetic field application on bone fracture healing in rat model.In our study, 80 male Wistar Albino rats 300±20gr weights, 6 months old-were used. They were divided randomisely at 8 groups, per group included 10 rats. Under general anesthesia. Left femurs of all rats horizontal bone incision was made unilaterally. After the reposition of bone segments, was applied by microplate and microscrews. After the application of micro plate, healing to be followed and animals were sacrificated in 21th day in first control group and second control group was sacrificated in 30th day. Rats in group 3 after the application of micro plate by applying electromagnetic field, healing to be followed and animals were sacrificated in 21th day. Rats in group 4 after the application of micro plate by applying electromagnetic field, healing to be followed and animals were sacrificated in 30th day. Rats in group 5 after the application of micro plate by applying pentoxifylline, healing to be followed and animals were sacrificated in 21th day. Rats in group 6 after the application of micro plate by applying pentoxifylline, healing to be followed and animals were sacrificated in 30th day. Rats in group 7after the application of micro plate by applying pentoxifylline and electromagnetic field, healing to be followed and animals were sacrificated in 30th day. Rats in group 8 after the application of micro plate by applying pentoxifylline and electromagnetic field, healing to be followed and animals were sacrificated in 30th day. All rats sacrificed, examined histopathologically to investigate fracture healing. Datas were analyzed statisticallyIn the conclusion, 21 day and 30 day periods of EMA and pentoxifylline applications, microscopically and statistically were found significant on bone healing. However, the combined groups of EMA and pentoxifylline, result was found insignificant onbone healing.