Kemik defektlerinin iyileşmesinde sentetik kemik greftleri ile kalsiyum kanal blokerleri ve ß-2 reseptör antagonistlerinin etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of use of synthetic bone graft with calcium channel blockers and ß-2 receptor antagonists on healing of bone defects
- Tez No: 311174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL SERKAN AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın amacı, maksilla ve mandibulada oral cerrahi işlemler sonrası kemik defekti oluşan hastalarda kalsiyum kanal blokeri ve ß-2 reseptör antagonistleri grubu ilaçların kullanımının kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.Araştırmamız 3 aylık 63 adet erkek Wistar Albino cinsi rat üzerinde yapıldı. Deney hayvanlarının anestezisi, 0.1 ml Xylozin Hydrochlorid (RompunR, Bayer, Türkiye) ve 0.2 ml Ketamin' in (Ketalar R, Eczacıbaşı, Türkiye) intramusküler enjeksiyonu ile sağlandı. Ratların sağ arka bacağının iç yüzü traşlandıktan sonra antiseptik solüsyon (Batticon Solüsyon, Adeka, İstanbul) ile silindi. Tibiaları insizyon yapılarak açığa çıkartıldı ve kemikte 8 mm uzunluğunda defekt oluşturuldu. Çalışmaya dâhil edilen 63 rat üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki (Kontrol grubu) ratların sol tibilarındaki defekt boş bırakılarak sağ tibialardaki defektlere koral esaslı greft materyali uygulandı. İkinci gruptaki (amilodipin uygulanan grup) ratların sol tibiları boş bırakılarak sağ tibialardaki defektlere koral esaslı greft materyali amilodipin eşliğinde uygulandı. Üçüncü gruptaki (propranol uygulanan grup) ratların sol tibiları boş bırakılarak sağ tibialardaki defektlere koral esaslı greft materyali (propranol) eşliğinde uygulandı. Tüm gruplardaki denekler kemik defekti yapıldıktan ve greft uygulandıktan sonra 14., 21. ve 28. günde sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen tüm denekler, kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi üzere histopatolojik olarak incelendi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Yapılan histopatolojik değerlendirmede, yabancı cisim reaksiyonu, iltihap, konjesyon, fibröz doku oluşumu, yeni kemik oluşumu ve kemik iliği oluşumu kriterlerine bakıldı. Tüm haftaların histopatolojik değerlendirilmesinde amilodipin uygulanan gruplarda endokondral kemikleşme daha baskın izlendi. Özellikle 28. günde greft+amilodipin uygulanan grupta, oluşan bu kemikleşme daha belirgindi.Sonuç olarak, boş bırakılan ve kemik grefti ile desteklenen defektlerde amilodipin uygulaması kemik rejenerasyonunu ve osseointegrasyonu istatistiksel olarak anlamlı şekilde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, to examine the effects of using of calcium channel blockers and ß-2 receptor antagonists group drugs on the bone healing in patients with consisting of the maxilla and mandible bone defect after oral surgical procedures.The investigation was conducted on 63 male Wistar albino rats which three-month. Anesthesia of the rats provided with intramuscular Xylozin Hydrochlorid (RompunR, Bayer, Türkiye) and Ketamin (KetalarR, Eczacıbaşı, Türkiye). The right legs of the rats were shaved and cleaned with antiseptic solution(Batticon Solüsyon, Adeka, İstanbul). The tibias of the rats surgically exposed and defects were prepared about 8 mm in bone. 63 rats included into study were divided into 3 groups. Left tibial defects of rats in first group (control group) left empty and right tibial defects were performed the graft material based choral. Left tibial defects of rats in second group (amlodipine group) left empty and right tibial defects were performed the graft material based choral with amlodipine. Left tibial defects of rats in third group (propranol group) left empty and right tibial defects were performed the graft material based choral with propranol. Rats in all groups were sacrificed after has been made bone defects and performed graft in the 14th, 21st and 28th day. All rats were sacrificed, for the evaluation of bone healing was examined histopathologically. The data were analyzed statistically.In the histopathological evaluation criteria that foreign body reaction, inflammation, congestion, fibrous tissue formation, new bone formation and of bone marrow formation were examined. The histopathological evaluation of all weeks of the groups treated with amlodipine were more dominant in endochondral ossification. Especially 28th day, in the graft + amlodipine treatment group this ossification was more prominent.As a result, using amlodipine in defects which did not filled and supported with bone graft has increased significantly bone regeneration and osseointegration.