Gastroenteritli hastalarda enterohemorajik escherichia coli araştırılması
Investigation of enterohemorrhagic escherichia coli in patients with gastroenteritis
  1. Tez No: 31118
  2. Yazar: SEVİM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
30 ÖZET E.coli serotip 0157:H7, son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde gastroenterit olgularında etken olarak gösterilmiştir. îyi pişirilmemiş et ve pastörize edilmemiş süt örneklerinde de bulunabilen bakteri; hemorajik kolit, hemolitik üremik sendrom ve trombotik trombositopenik purpuralı hastaların bir kısmında da etken olarak gösterilmiştir. Ülkemizde yeterli düzey de çalışılmamış olan E.coli 0157.-H7, ideal izolasyon teknikleri kullanılarak özellikle kanlı dışkılaması olan 200 hastada ve 50 pastörize edilmemiş süt örneğinde aranmıştır. Dışkı örnekleri Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hasta- nesi'nin çeşitli servislerinden temin edilmiştir. Süt örnekleri ise Ankara ilinin değişik semtlerinden toplanmıştır. Dışkı ve süt örnekleri, E.coli 0157:H7 için seçici besiyeri olan Sorbitol MacConkey Agar'a ve diğer besiyerlerine ekilmiştir. Sorbitolü fermente edemeyen E.coli suşlan O antijenine karşı ha zırlanan antiserumla (0157) aglütinasyona tabi tutulmuştur. İki şüpheli E.coli susu için rafinoz testi ve plazmid izolasyonu da yapılmıştır. 200 dışkı örneğinin 9'undan (%4,5) EIEC, 3'ünden (%1,5) EPEC, 2' sinden (%1) Salmonella, 2'stnden (%1) Shigella ve 7'sinden (%3,5) Klebsiella izole edil miştir. 50 süt örneğinde ise gram negatif basil, Difteroid, D grubu Streptokok ve Stafilokok bakterileri izole edilmiştir. Süt örneklerinde Brucella, M.tuberculosis ve A grubu Streptokok'a rastlanmamıştır. 200 dışkı ve 50 süt örneğinde E.coli 0157:H7 izole edilememiştir. Enterohemorajik E.coli serotip 0157:H7 ülkemizde yaygın bir bakteri değildir. Diğer ülkelerde de nadir karşılaşılan bu etkenin özellikle kanlı dışkılaması ve şüpheli besin yeme hikayesi olan gastroenteritli hastalarda aranması ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
-31- SUMMARY From August 1992 to July 1993, stool specimens of 200 pati ents who admitted to the Gazi University departments with bloody diarrhea were collected to search Enterohemorrhagic Escherichia coli serotype 0157:H7. This bacterium was also investigated in 50 raw milk samples which collected from various regions of Ankara. Stool and raw milk samples are inoculated to the Sorbitol Mac- Conkey Medium (SMAC) which is specific for E.coli 0157:H7. E.coli 0157:H7 does not ferment sorbitol. Sorbitol non-fermenting E.coli (E.coli 0157:H7) were examined for agglutination with O antisera. Plasmid isolation and raf- finose test are performed for two suspicions E.coli strains. We isolated 9 (4,5%) EIEC, 3 (1,5 %) EPEC, 2 (1 %) Shigella, 2 (1 %) Salmonella and 7 (3,5 %) Klebsiella strains from stool specimens. Gram negative bacilli (E.coli, Klebsiella), group D Streptococci, Diphtheroid and Staphylococci were found in raw milk specimens. Enterohemorrhagic E. coli serotype 0157:H7 was not isolated in any stool samples and any raw milk samples. Enterohemorrhagic E.coli seroteype 0157:H7 is not a com mon pathogen in our country.