Akut gastroenteritli hastalarda diyare etkeni escherichia coli patotiplerinin araştırılması
Investigation of escherichia coli pathotypes causing diarrhea in patients with acute gastroenteritis
- Tez No: 854686
- Danışmanlar: PROF. DR. BETİGÜL ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gastroenterit Türkiye ve Dünya'da özellikle çocuklarda hastalıklara ve ölüme sebep olabilen önemli bir halk sağlığı problemidir. Akut gastroenteritin bakteriyel etkenleri arasında, enterovirülan (bağırsak patojeni) E. coli (EEC) patotipleri önemli bir yere sahiptir. Kommensal E. coli'de bulunmayan patotipe özgü virülans genlerinin moleküler yöntemlerle saptanmasıyla tanımlanabilen bu patotiplerle ilgili olarak ülkemizde çok kısıtlı veri bulunmaktadır. Bu nedenle ishalli hastalarda EEC patotiplerinin dağılımı ve akut gastroenterit ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Bakteriyoloji laboratuvarına gönderilen 222 ishalli hasta ve kontrol grubu olarak 100 sağlıklı gönüllüye ait dışkı örneğinde multipleks PCR yöntemi ile EEC patotipleri araştırılmıştır. Hasta grubunun %17,66 (n=39)'sında, kontrol grubunun %14 (n=14)'ünde EEC saptanmıştır. Hasta grubunda saptanan EEC'lerin %41,86'sı atipik enteropatojenik E. coli (EPEC), %23,25'i enteroagegatif E. coli [EAEC (%50'si tipik, %50 si atipik EAEC,)], %23,25'i enterotoksijenik E. coli (ETEC), %11,63'ü shiga toksin üreten E. coli (STEC) ve beş hastada saptanan STEC suşunun ikisi enetrohemorajik E. coli (EHEC) olarak belirlenmiştir. 39 hastanın ikisinde EAEC ve ETEC, ikisinde EHEC ve ETEC olmak üzere dördünde çift patojen saptanmış olup hastalarda tipik EPEC ve enteroinvaziv E. coli (EIEC)'ye rastlanmamıştır. Kontrollerde saptanan 14 EEC'in ise dokuzunun atipik EPEC, ikisinin tipik EAEC, üçünün atipik EAEC olduğu belirlenmiştir. Hasta ve kontrol grubu arasında EPEC, EAEC, STEC için anlamlı fark bulunmazken ETEC, hastalarda daha yüksek oranda saptanmıştır (p=0,047). EEC pozitifliğinin hastanın klinik belirtileriyle birlikte değerlendirilmesinin önemli olduğu düşünülmüştür. Ülkemizde hem konuyla ilgili çok az çalışma bulunması hem de kontrol grubunun dâhil edildiği başka bir çalışmaya rastlanmaması nedeniyle sonuçlarımız EEC dağılımı ile ilgili önemli veriler sağlamakta olup hasta ve kontrol grubunun birlikte incelendiği geniş kapsamlı ve daha fazla sayıda araştırmanın yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastroenteritis is an important public health problem in Turkey and around the world that can cause illness and death, especially in children. Among the bacterial agents of acute gastroenteritis, enterovirulent (intestinal pathogen) E. coli (EEC) pathotypes have an important place. There is very limited data in our country on these pathotypes, which can be defined by detecting pathotype-specific virulence genes that are not present in commensal E. coli by molecular methods. Therefore, this study was planned to evaluate the distribution of EEC pathotypes in patients with diarrhea and their relationship with acute gastroenteritis. In our study, EEC pathotypes were investigated by multiplex PCR method in the stool samples of 222 diarrheal patients sent to the Istanbul Faculty of Medicine Bacteriology laboratory and 100 healthy volunteers as a control group. EEC was detected in 17,66% (n=39) of the patient group and 14% (n=14) of the control group. 41,86% of EEC's are atypical enteropathogenic E. coli (EPEC), 23,25% are enteroaggregative E. coli [EAEC (50% typical, 50% atypical EAEC)], 23,25% are enterotoxigenic E. coli (ETEC), 11,63% of the STEC strains detected in five patients were identified as shiga toxin-producing E. coli (STEC) and two of the STEC strains were identified as entrohemorrhagic E. coli (EHEC). Dual pathogens were detected in four of the 39 patients, two with EAEC and ETEC and two with EHEC and ETEC. Typical EPEC and enteroinvasive E. coli (EIEC) were not found in the patients. Of the 14 EEC's detected in the controls, nine were determined to be atypical EPEC, two were found to be typical EAEC and three were atypical EAEC. While there was no significant difference in EPEC, EAEC, STEC between the patient and control groups, ETEC was detected at a higher rate in patients (p = 0.047). It was considered crucial to evaluate EEC positivity together with the clinical symptoms of the patients. Since there are very few studies on the subject in our country and there is no other study including a control group, our results provide important data on the distribution of EEC, and it is thought that further comprehensive studies with a larger number of patients including control groups would be useful.