Beta hemolitik streptokokların gruplandırılması ve vajen florasında B grubu streptokok insidansının araştırılması
Grouping of the beta hemolytic streptococci and examining the incidence of group B beta hemolytic streptococci in the vaginal flora
  1. Tez No: 31117
  2. Yazar: SEMİHA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
-46- OZET Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen 100 beta hemolitik streptokok gruplandınldı. Aynca 90 hamile, 70 hamile olmayan kadının vajinal kültürlerinde B grubu beta hemolitik streptokok kolonizasyon sıklığı incelendi. Beta hemolitik streptokok gruplandınlması basitrasin duyarlılık ve lateks aglütinasyonu ile yapıldı. 100 beta hemolitik streptokokun %75'i A grubu, %4'ü B grubu, %13 u C grubu, %6'sı D grubu ve %2'si G grubu olarak bulundu. Vajen kültürlerinde B grubu streptokok (BGS) izolasyon çalışmalarında Todd-Hewitt bu won. Rapid GBS Medium Agar, koyun kanlı ve çikolata agar kullanılmıştır. B grubu streptokok tanımlanmasında klasik }Yöntemlere ek olarak CAMP testi, hippurat hidrolizi ve spesifik antiserumla la teks aglütinasyon yöntemlerinden yararlanılmıştır. 90 hamile kadının vajen kültürlerinden %2,22 oranında. 70 ha mile olmayan kadının vajen kültürlerinden ise %5,71 oranında BGS izole edilmiştir. Bu fark önemli görülmemiştir. Tüm kadınlarda BGS'ların vajen kolonizasyon sıklığı % 3,75 bulunmuştur. Vajen kültürlerinde bulduğumuz BGS oranlan yabancı kaynaklı literatürlere göre oldukça düşük bulunmuş buna karşılık ülkemizde daha Önce yapılan çalışmalardan alman sonuçlarla uyumlu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 47 SUMMARY GROUPING OF THE BETA HEMOLYTIC STREPTOCOCCI AND EXAMINING THE INCIDENCE OF GROUP B BETA HEMOLYTIC STREPTO COCCI IN THE VAGINAL FLORA In this study 100 p. hemolytic streptococci, isolated from the va rious clinical specimens were identified 90 pregnant and 70 non-pregnant women's vaginal isolates were also examined for the incidence of the group B p hemolytic streptococci colonization Grouping of the ^-hemolytic streptococci was performed using the Bacitracin susceptibility and enzyme extraction based latex agglutinati on tests. In 100 p hemolytic streptococci 75 % Group A, 4 % Group B. 13 % Group C, 6 % Group D and 2 % Group G was found. To isolate group B streptococci from vaginal specimens we used Todd-H.ewitt broth, rapid GBS medium base, sheep blood and chocolate agar. In addition to the classical methods to identify group B streptococci we used latex agglutination with spesific antisera, CAMP and hippurate hydrolysis tests as well48- 2.22% of 90 pregnant and 5,71 % of 70 nonpregnant women's vaginal specimens were found positive for group B streptococci The differen ce between this two groups was not significant. The percentage of vaginal colonization with BGS in all women studied was found 3,75%. The percentages of Group B streptococci in vaginal speci mens in our study were similar to the results of the previous investigators studies in our country, but lower than the results in foreign countries.