Dört farklı laminate veneer restorasyon materyalinin mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of four different laminate veneer restorative materials in terms of microleakage
- Tez No: 311184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Restoratif dişhekimliğinin amacı, doğru tanı ve eksiksiz bir tedavi sonunda, fonksiyon ve fonasyonun yanı sıra, doğal diş görünümünün yeniden kazandırılmasıdır.Laminate veneer tekniğinde en sık kullanılan materyaller, kompozit rezinler ve dental porselenlerdir. Ancak, direkt kompozit rezin restorasyonların polimerizasyon büzülmesi sonucunda restorasyon kenarlarında sızıntı oluşması gibi dezavantajları bulunmaktadır.Bu çalışmada; dört farklı laminate veneer restorasyon materyalinin insizal ve gingival mikrosızıntı miktarları karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Bu in-vitro araştırma; yeni çekilmiş, çürüksüz, restorasyonsuz ve çatlak olmadığı tespit edilen 60 adet anterior diş kullanılarak gerçekleştirildi.Tüm dişlerin labial yüzünde 0.5mm, mesial ve distal kontakt noktalarında 0.2mm ve gingival basamakta 0.3mm derinliğinde chamfer tarzında standart kavite preparasyonları hazırlandı. Kavite preparasyonları tamamlanan 60 adet anterior diş, 15'erli dört gruba rastgele ayrıldı. Birinci gruba Valux Plus, ikinci gruba Herculite XRV, üçüncü gruba Admira ve dördüncü gruba Tetric Ceram materyalleri üretici firmaların önerileri doğrultusunda yerleştirilerek görünür ışık ile polimerize edildi.Restorasyon sınırının 1.5-2mm. alt seviyesinden 2 kat tırnak cilası ile kaplanan dişler 24 saat süreyle %2'lik bazik fuksin boya solüsyonu içerisinde bekletildi. Boya solüsyonundan çıkarılan dişler, parafin bloklar içerisine gömüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of Restorative Dentistry is giving the appearance of natural teeth again together with function and phonation after the correct diagnosis and an absolute treatment.Composite resins and dental porcelains are the most common materials used for laminate veneer technique. However, direct composite resin restorations have disadvantages because of marginal leakage restoration as a result of polymerization shrinkage.In this study, gingival and occlusal microleakage amounts of four different laminate veneer restoration materials are assessed comparatively. Sixteen freshly extracted, caries and restoration free, including no cracks anterior teeth were used in this in vitro study.Standard chamfer cavity preparations were done which; at the labial surface 0.5 milimeter, at the mesial and distal contact points 0.2 milimeter and at the gingival step 0.3 milimeter depth for all teeth. At the end of the cavity preparations, 60 anterior teeth were randomly divided into four groups (n:15). Then Valux Plus in Group I, Herculite XRV in Group II, Admira in Group III, and Tetric Ceram in Group IV were applied to prepared cavities according to manufacturers? recommandations, and were polymerized by light curing.All teeth, except 1.5-2 milimeter lower-level of the restorations, were coated twice with varnish and stained in 2 % basic fuchsin for 24 h.