Gebelik süresince inek uterusunda erbbreseptörleri ile epidermal büyüme faktörü, amfiregulin ve nörogulin dağılımının immunohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical expression of erbb receptors and epidermal growth factor, amphiregulin and neuregulin distribution in bovine uterus during gestation
- Tez No: 311190
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER AYDIN KETANİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, gebelik süresince inek uterusunda Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörleri ile Epidermal Büyüme Faktörü (EGF), Amfiregulin (AREG) ve Nörogulin1 (NRG1) dağılımını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada Diyarbakır'da bulunan özel kesimhanelerden temin edilen toplam 30 adet Holstein ırkı gebe inek uterusu kullanıldı. Uterusların gebeliğin hangi dönemine ait olduğunu belirlemek amacıyla taşımış olduğu fötusların yaşları hesaplandı ve bu amaçla fötusların alın-sağrı uzunluğu ölçüldü. Bu yaş tayinine dayanarak gebeliğin ilk, orta ve son dönemine ait uteruslar her grupta 10 uterus bulunacak şekilde üç ayrı grup altında toplandı. Bütün gruplardan alınan uterus dokuları %10 nötral formalin solüsyonunda 24 saat tespit edildikten sonra rutin histolojik işlemlerden geçirilerek paraplasta bloklandı.
Özet (Çeviri)
This research was planned in order to determine the distribution of Neuregulin1 (NRG1), Amphiregulin (AREG), Epidermal Growth Factor (EGF) and Epidermal Growth Factor Receptors in cow uterus during pregnancy period. 30 pregnant Holstein cattle uterus that obtained from local slaughterhouses in Diyarbakır were used in study. Ages of fetus were evaluated in order to determine the uterus? pregnancy period and for this reason the crown rump length of fetus was measured. In terms of this age assignation the uterus which belongs to the early, mid and late period of pregnancy were collected in groups with 10 uterus samples existing in each group. All uterus tissues taken from all groups were fixed in %10 neutral formaline solution for 24 hours and then blocked in paraplast after routine histological processing.