İmplant destekli ve diş destekli sabit köprü protezlerinde, stres dağılımının finite element analiz yöntemi kullanılarak karşılaştırılması.
Comparison of stress distribution of implant-supported and tooth-supported fixed partial dentures using finite element analysis.
  1. Tez No: 311189
  2. Yazar: SEDAT GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Finite element metodu dişhekimliği araştırmalarında son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. FEM (Finite element metodu) yöntemini kullanırken, üç boyutlu dijital görüntülere sahip olmak çok önemlidir. Bu çalışmada implant destekli ve diş destekli sabit köprü protezlerinde, stres dağılımının üç boyutlu 1/1 dijital görüntüleme yöntemi ile finite element analiz yöntemi kullanılarak karşılaştırılması amaç olarak ele alınmıştır.FEM mühendislik alanında yaygın kullanılan bir stres analiz yöntemidir. Dişhekimliğinde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Literatürlerde genellikle statik değişkenlere değinilmiştir. Bu çalışmamızda fakültemize yeni alınan ?ICAT? 1/1 dijital görüntüleme cihazıyla ağız ortamı bilgisayara aktarılarak dinamik değişkenlere de bakma imkanı doğacaktır.Bu çalışmamızda 3 ve 5 üyeli implantüstü sabit köprü protezler ile 3 ve 5 üyeli diş destekli sabit köprü protezlerinin üzerine gelen çiğneme kuvvetleri arasındaki farka bakılacaktır. Bu şartları taşıyan tedavileri yapılmış hastaların üç boyutlu 1/1 dijital görüntüleme yöntemi ile kayıtları alınarak çenelerin modelleri elde edilecektir. Bu modeller ağız içinin dinamik yapısını gösterecektir. Modeller bilgisayar ortamında finite element analizi yöntemi ile çiğneme kuvvetlerine maruz bırakılıp aralarındaki farka bakılarak dayanıklılık bakımından kıyaslanacaktır. Finite element analizi yöntemi çok popüler olmasına rağmen, literatürde bu konu ile alakalı yeterli kaynak olmadığından böyle bir çalışmanın gerekliliği düşünülmüştür.Anahtar sözcükler : 1. Finite Element Analizi 2. Dental İmplant 3. Kemik Yüklemesi 4. Porselen Yapı 5. Stres Dağılımı
Özet (Çeviri)
The finite element method (FEM) is nowadays widely used in dental research. While using FEM; it is important to have a three dimensional digital imaging. The purpose of this study is to compare stress distribution of cement-retained implant-supported and tooth-supported fixed partial dentures using finite element analysis in a three dimensional digital imaging.FEM stress analysis is a method widely used in engineering. Recently it has begun to used in dentistry. Static variables are usually mentioned in the literature. In this study, intraoral situation is transferred to the computer by a 1/1 dijital imaging device newly received to our faculty, so we can look at the possibilities of dynamic variables.In this study, we will look at the differences between the chewing forces that 3 and 5 unit tooth and implant supported dental prostheses overcome. The dijital records of treated patients will be taken and then the models of the jaws will be obtained. These models show the intraoral dynamic nature. The models will be exposed to the chewing forces in computer by using finite element analysis method after that the resistance of the models will be compared. Although not enough resources in the literature, finite element analysis is very popular so we considered the necessity of such a study.Key Words : 1. Finite Element Analysis 2. Dental Implant 3. Bone Loading 4. Porcelain Structure 5. Stress Distribution