Farklı yöntemlerle yapılan üst keser intrüzyonunda sefalometrik değişikliklerin karşılaştırılması
The comparison of cephalometric changes at upper incisor intrusion applied with different methods
  1. Tez No: 311198
  2. Yazar: DEMET SÜER TÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HAMAMCI, YRD. DOÇ. DR. NİHAL HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; üst keser dişlerin supraoklüzyonundan kaynaklanan derin örtülü kapanışa sahip bireylerde, Connecticut Intrüzyon Arkı (CIA) ve Mini vida yöntemleriyle kuvvet uygulayarak, keser dişlerin intrüzyonunun sağlanması ve bu intrüzyon yöntemlerinin iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku üzerine etkilerinin sefalometrik olarak değerlendirilmesidir.Çalışmamıza; cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, üst keser diş supraoklüzyonu bulunan, en az 4 mm derin örtülü kapanışa sahip, büyüme gelişimi tamamlanmış erişkin 40 birey dahil edildi. CIA ve Mini vida grubu olmak üzere 20'şer bireyden oluşan iki çalışma grubu oluşturuldu. İntrüzyon öncesi ve sonrası alınan lateral sefalometrik radyografilerde; iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku ölçümleri, üst dört kesici dişten alınan standart periapikal radyografilerde ise, apikal kök rezorpsiyonu ölçümleri yapıldı. İstatistiksel olarak, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş Students' t-testi, gruplar arası farkların araştırılmasında ise bağımsız Students' t-testi kullanıldı. Bununla beraber risk faktörü olarak görülen değişkenlerin rezorpsiyon miktarıyla ilgisi Pearson korelasyon analizi ile araştırılmıştır.CIA ve Mini vida yöntemleriyle üst dört kesici dişte başarılı bir şekilde intrüzyon gerçekleştiği ve yöntemler arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. İntrüzyonla birlikte her iki grupta, üst ve alt kesici dişlerde protrüzyon, overbite ve interinsizal açıda azalma ve overjette artış tespit edilmiştir. CIA grubunda, üst birinci molar dişin meziyo-bukkal tüberkülünün sarktığı gözlenmiştir. Yumuşak doku değerlendirmesinde ise, her iki grupta da üst dudak uzunluğu, üst dudak kalınlığı ile üst ve alt dudağın Rickett's düzlemine uzaklığının azaldığı gözlendi. İntrüzyon amaçlı uygulanan yöntemlerin, birbirlerine yakın oranda apikal kök rezorpsiyonuna neden oldukları sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to provide intrusion of upper incisors with applying Connecticut Intrusion Arch (CIA) and Mini Screw and to evaluate the dental and skeletal cephalometric effects of these intrusion methods on individuals with deep bite caused by supraocclusion of upper incisors.40 adults, without making sexual distinction, who has at least 4 mm deep bite caused by supraocclusion of upper incisors included to our study. 20 individuals for each two study groups were formed as CIA and Mini Screw groups. Skeletal, dental, soft tissue measurements were done on lateral cephalograms and apical root resorption measurements were done on standart periapical radiographs that were taken from upper four incisor teeth. Statistically, Paired Student?s t test was used in intragroup comparements and independent Student?s t test was used in investigation of differences between groups. Nevertheless, the concern of variables that seen as risk factors with the amount of resorption was investigated with Pearson correlation analysis.Successfull intrusion of four upper incisor teeth with CIA and Mini screw methods and insignificant difference between two methods was determinated. Protrusion of upper and lower incisor teeth, decrease in interincisal angle and overbite and increase in overjet was stated by intrusion at both of the methods. The decline of the mesiobuccal cusp of upper first molar was observed in the CIA method. In soft tissue evaluation, decrease of upper lip length, upper lip thickness and distance of upper and lower lip to the Rickett?s plane was observed. It was detected that methods that used for intrusion caused similar ratio of root resorption.