Diabetes mellitus tip 1 oluşturulmuş erkek farelerden elde edilen spermlerin ıvf uygulamalarında fertilizasyon ve embriyo kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of sperms obtained from male mice with type 1 diabetes mellitus on fertilization and embryo quality in ivf treatments
  1. Tez No: 311217
  2. Yazar: BEGÜM ALYÜRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUFHAN YAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmadaki amacımız streptozotosin (STZ) uygulaması ile kronik tip 1 diyabet oluşturulmuş erkek farelerden elde edilen spermlerin morfolojisini, motilitesini, fertilizasyon ve sonrasında oluşan embriyo kalitesini gözlemlemektir.Çalışmamızda CD-1 ırkı 12 haftalık dişi ve erkek fareler kullanıldı. Erkek fareler kontrol ve diyabet grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Diyabet grubuna sitrat içinde çözünen streptozotosin intraperitonal olarak uygulanırken, kontrol grubuna sadece sitrat verildi. Streptozotosin ile meydana gelen tip 1 diyabetin kronikleşerek fare üreme sistemine etki edebilmesi için fareler bir ay sonra sakrifiye edildi. Epididimis ve vas deferensleri alınarak spermleri toplandı. Dişi farelere folikül gelişimlerini stimüle etmek amacıyla kontrollü ovaryan stimülasyon uygulandı. Sonrasında ovidukt ve ovaryumları alınarak oositleri toplandı. Kontrol ve diyabet grubunda kullanılacak olan oositler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı.Diyabet ve kontrol grubuna ait farelerin sperm yaymaları yapıldı. Diff-Quik boyası ile boyanarak morfolojileri değerlendirildi. İki grup arasındaki morfoloji kriterleri kıyaslandı.Yine bu gruplara ait spermlerin motiliteleri değerlendirildi. En az üç farklı sahada ileri ve düzgün doğrusal hareketli spermlerin sayımı yapılarak oran cinsinden kıyaslandı.Elde edilen diyabetik ve kontrol grubu spermler ile oosit hücrelerine IVF uygulandı. IVF uygulamasından 16-18 saat sonra fertilizasyon değerlendirilmesi yapılarak döllenen embriyolar takip edildi.
Özet (Çeviri)
Our goal in this study is to observe the quality of embryo that occurs after, morphology, motility and fertilization of the sperms obtained male mice which are made chronic type 1 diabetic with streptozotocin (STZ) treatment.In our study, 12-week female and male CD-1 races mice were used. Male mice were divided into two groups of control and diabetic. Streptozotocin, which dissolves in citrate, was applied as intraperitoneal to the diabetic group whereas only citrate was given to the control group. In order to make type 1 diabetes formed by streptozotocin to become chronic and to effect the reproductive system of the mice, the mice were sacrificed a month later. The sperms of the mice were collected by taking epididymis and vas deferens of the mice. Controlled ovarian stimulation was applied to the female mice in order to stimulate follicle developments of them. Later, oocysts of the mice were collected by taking oviduct and ovaries of the mice. It was recognized that there weren?t any considerable differences between oocysts which were going to be used in the control and diabetic groups statistically.Smear of sperms of the mice belonging to diabetic and control groups are made. Their morphologies are evaluated by staining with Diff-Quik stain. The morphology criteria between the two groups are compared.The motilities of the sperms again belonging to these groups were evaluated. By counting the numbers of the sperms with forward and normal linear motility at least in 3 different fields, there were compared in terms of ratio.IVF was treated in oocyst cells and diabetic and control group sperms obtained. Fertilized embryos were followed after making fertilization evaluation 16-18 hours after IVF treatments.