Futbol antrenörlerinde yeni yönetim modeli olarak koçluk
An innovative management model of coaching system in football trainers
  1. Tez No: 311222
  2. Yazar: GÜLŞAH SEKBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Futbol antrenörlerinde yeni yönetim modeli olarak koçluğun incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya, 2010?2011 sezonunda Türkiye liglerinde görev yapan futbol oyuncularından toplam 649 sporcu ve aynı liglerde (Spor Toto Süper Lig, Bank Asya 1.Lig, 3. Lig ve 2B Lig) görev yapan toplam 124 antrenör ve teknik direktör gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo-demografik bilgi formu ile Sporda Liderlik Ölçeği (SLÖ) ve Koçluk Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilere betimsel istatistiksel işlemler (ortalama, standart sapma), uygulandıktan sonra, katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin veriler, frekans (f) ve yüzde (%) hesaplanarak çözümlenmiştir. Ölçekten alınan puanların her alt boyut için farklılığını belirlemek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi, gruplar arası farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla da Tukey testi ve antrenörlerin liderlik davranışları ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the coaching system as an innovative management model in football trainers. 649 football players who were active players in Turkish Football Leagues (Spor Toto Super League, Bank Asya 1st League, 3rd League and 2B League) in season of 2010- 2011 and 124 people including trainers and technic directors who were in the same leagues were integrated into this study. Sociodemographic Information Form, Sports Leadership Scale (SLS) and Coaching Abilities Scale were used for data collection. After the calculation of Mean values and Standart Deviation as descriptive statistics and then frequency (f) and percentage (%) values were calculated as demographic characteristics. One-Way ANOVA test was used for differences of the scale points for each sub-dimension, Tukey test were used to determine which groups due to differences between the groups and Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the trainer, leadership behavior and communication abilities.