Anaerobik eşik belirlemede yaygın olarak kullanılan yöntemlerin korelasyonu
The correlation of the commonly used methods for detection of the anaerobic threshold
  1. Tez No: 311223
  2. Yazar: BAHAR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, AE belirlemek için sık kullanılan, 5 non-invazif solunum göstergesi ve 9 invazif laktat göstergesi, 8 farklı değişkenle ifade edilmiş ve metotların değişkenler açısından korelasyonları araştırılmıştır. Çalışmada ondokuz sağlıklı ve antrenmanlı futbolcu denek grubunu oluşturmuştur. Deneklere artırmalı koşubandı testi uygulanmıştır. Solunum gazları breath-by-breath ölçülmüş, her üç dakikada kapiller kan örneği alınmıştır. Laktat Eşik; OBLA (4mmol/l), Curvelineer Regresyon Analizi (LECrv), Log-Log, Dmax, Modifiye Dmax, Adapt, LELa-E ve sabit laktat konsantrasyonları (3,5 ve 3,0 mmol/l)ile belirlenmiştir. Solunum eşik, RER, V-Slope, EqO2 (VE/VO2), VE ve VCO2 ile belirlenmiştir. AE'nin ifade edilmesinde; hız(iş yükü), soluk frekansı, VO2, MaxVO2, % MaxVO2, laktat, kalp atımı ve zaman değişkenleri kullanılmıştır. Non-invazif ve invazif metotlarda; soluk frekansı, kalp atımı ve laktat değişkenleri ile ifade edilen AE'lerde yüksek korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the correlation between 9 invasive lactate indices and 5 non-invasive ventilatory and gas exchange indices which were expressed as 8 different variables. Nineteen well-trained subjects have participated in this study. Subjects went through an incremental treadmill test. Respiratory gases were measured breath-by-breath and capillary blood samples were drawn every third minute. Ventilatory thresholds were automatically detected based on RER, V-slope. VT was also detected from nonlinear increases of VE and VCO2 using curvilinear regression and independently by visual inspections of a systematic increase in VE/VO2 without a concomitant increase in VE/VCO2 by two experienced investigators. Lactate thresholds were detected based on OBLA (4mmol/l), Curvilinear Regression Analysis (LECrv), Log-Log, Dmax, Modified Dmax, Adapt, LELa-E (Lactate-E software) and fixed lactate concentrations 3,5 mmol and 3,0 mmol. Ventilatory and Lactate thresholds were expressed as VO2, MaxVO2, % MaxVO2, speed, time (t), lactate (La), heart rate(HR) and breath frequency (BF). Significant correlations were found between invasive lactate indices and non-invasive ventilatory and gas exchange indices where anaerobic thresholds were expressed as BF, HR and La.