Tactıle mental rotatıon ın blındfolded and congenıtally blınd subjects
Gözü bağlı ve doğuştan görmeyen deneklerde dokunsal zihinde döndürme
- Tez No: 311232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zihinde döndürme, bir cismin zihindeki temsilini döndürme sürecidir. Bu iyi bilinen görsel olgu, dokunsal modaliteye uyarlanarak kognitif süreçleri araştırmakta kullanılabilir. Uyaranlar arasındaki açı farkı ile cevap verme süresinde gözlemlenen doğrusal artış zihinde döndürmenin etkisine işaret eder.Bu tezde 12 görebilen, 12 doğuştan göremeyen katılımcı ile çalışıldı. Tüm katılımcılar sağ ellerini baskın olarak kullanan kişiler arasından seçildi. Yaş ve cinsiyet gruplar arasında dengelendi. Görebilen katılımcıların gözleri deney boyunca bağlı tutuldu. İki dokunsal ahşap L-şeklinde obje aynı, ya da birbirinin ayna görüntüsü olmak üzere, yatay düzlemde 5 farklı açıda (0°, 45°, 90°, 135°, 180°) hazırlandı ve kartonlara yapıştırıldı. Deney boyunca katılımcıların ellerinin sabit kalmasını sağlayan bir pasif dokunma metodu geliştirildi ve objeler mekanik bir kaldıraç vasıtasıyla katılımcıların avuçlarına değdirilerek iki cismin aynı mı yoksa farklı mı olduklarını belirtmeleri istendi. Burada farklı yanıtı ayna görüntüsü anlamını taşımaktadır. Deneklerin yanıt süreleri ve yanıtlarının doğruluğu kaydedildi. VerilereMATLAB programında korelasyon analizi ve ANOVA uygulandı. Sonuçlar gözü bağlı ve doğuştan görmeyen grupların her ikisinin de dokunsal uyaranları incelerken zihinsel döndürme sürecini kullandıklarını göstermektedir.Bu sonuçlar analog bir temsilin görsel bilgiden tamamen yoksun bir kortekste de işlenebildiğini göstermesi açısından anlamlıdır. Literatürde konu ile ilgili diğer veriler de göze alındığında; uzaysal bilginin hem dokunma hem de görme bölgelerinin ortak işleyebileceği bir zihinsel şablon olarak kaydedilip sonradan zihinsel döndürme gibi süreçlerde kullanılabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mental rotation is the process of imagining an object rotated into a different orientation in space. This well-known visual phenomenon may be used to understand the cognitive processing by applying it to the tactile modality. Linear correlation between response times and angular orientations of the explored objects shows the mental rotation effect.Twelve sighted, 12 congenitally blind subjects participated in this study. All subjects were right handed. Gender and age were balanced. The sighted were blindfolded through the experiments. Two tactile L-shaped objects were glued on cardboards as pairs rotated at ve orientations (0°, 45°, 90°, 135°, 180°). A passive touch method was developed, subjects' hands were steady on a platform and objects were placed andlifted with a lever. Subjects used their palms to passively touch the objects. The subjects were instructed to explore the objects tactually and decide if the pairs weresame or different, different meaning mirror as known to the experimenter. Response times and accuracies were recorded. Correlation analysis and ANOVA were performed using Matlab. Results showed that both the blindfolded and congenitally blind subjects used mental rotation process during tactile exploration of the stimuli.The results support the idea that an analog representation is used in the cortex which totally lacked visual input. The data presented in this study, combined with the literature further supports the hypothesis that spatial properties of the objects are encoded similarly for touch and vision.