Diyareli hastalarda bağırsak parazitlerinin dağılımı
Prevalence of intestinal parasities in the patients with diarrhea
- Tez No: 311242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gastrointestinal sistemin paraziter enfeksiyonları dünyada yaygın olup, ishalin önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışma ile Van'da diyareli kişilerde bağırsak parazitlerinin yayılışının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 01.06.2009 - 31.09.2010 tarihleri arasında Van ilindeki özel bir hastaneye ishal yakınması ile başvuran 423 kişiden alınan dışkı örnekleri önce makroskobik olarak muayene edilmiş ve daha sonra dışkı inceleme yöntemlerinden Nativ-Lugol, Flotasyon(Yüzdürme) ve Trikrom boyama yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada, 205 erkeğin 72'sinde (%35.12), 218 kadının 56'sında (%25.68) olmak üzere toplamda 423 ishalli hastanın 128'inde (%30.26) parazite rastlanmıştır. Bu hastaların 95'inde (%22.45) Entamoeba histolytica, 28'inde (%6.61) Giardia intestinalis, 3'ünde (%0.70) Blastocystis hominis, 2'sinde (%0.47) Chilomastix mesnili olmak üzere 4 farklı parazit tespit edilmiştir. Çalışmamızda ishalli hastalarda ağırlıklı olarak E. histolytica ve G. intestinalis bulunduğu görülmektedir. Bu durum E. histolytica ve G. intestinalis'in ishal etiyolojisindeki varlığının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The parasitic infections of gastrointestinal system have widely been seen in the world and these parasites are the important reasons of diarrhea. The aim of this study is to investigate prevalence of intestinal parasites in diarrheic patients. In this study, 423 stool samples from diarrheic patients attended to special hospital in Van were analyzed first macroscobicaly, later with native- lügol, saturated NaCl flotation and trichrome stain methods, between 01.06.2009 - 31.09.2010. The parasite species was encountered in 72 (%35.12) of 205 male and in 56 (%25.68) of 218 female, totally in 128 (30.26%) of 423 diarrheic patients. Four different parasite species were detected in the study, and Entamoeba histolytica 95 (%22.45), Giardia intestinalis 28 (%6.61), Blastocystis hominis 3 (%0.70), Chilomastix mesnili 2 (%0.47) were found in the diarrheic patients. In our study, E. histolytica and G. intestinalis were found in predominantly patients with diarrhea. In this case, of E. histolytica and G. intestinalis has revealed the importance of the presence in the aetiology of diarrhea.