Sistemik endotoksemi şekillendirilmiş ratlarda marbofloksasin, diklofenak sodyum ve metilprednizolonun serum sitokin seviyeleri ve biyokimyasal değerler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of marbofloxacin, diclofenac sodium and methylprednisolone on serum cytokine levels and biochemical parameters in systemic endotoxemia induced rats
- Tez No: 311245
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sistemik endotoksemi şekillendirilmiş ratlarda marbofloksasin, diklofenak sodyum ve metilprednizolonun serum sitokin seviyeleri ve biyokimyasal değerler üzerine etkisinin araştırılması. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, Van, 2012. Sepsis, yıllardır beşeri ve veteriner tıp dünyasının tedavisi güç ve mortalitesi yüksek hastalıklarından biridir. Çalışmamızda LPS ile deneysel endotoksemi oluşturulan ratlarda, marbofloksasin, diklofenak sodyum, metilprednizolon kullanılarak, bu ilaçların serum sitokin seviyeleri ve organ yetmezliğinin indirekt belirteçleri olan AST, ALT, ALP, GGT, BUN, kreatinin değerleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma için gerekli 186 adet rat, 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubundan 0. saatte kan örnekleri alındı. Ratlarda endotoksemi oluşturmak amacı ile intraperitoneal (IP) yolla LPS (4mg/rat) uygulandı. Gelişen endotoksemiyi tedavi etmek için marbofloksasin IP yolla 100 mg/kg, diklofenak sodyum IP yolla 10 mg/kg, metilprednizolon IP yolla 10 mg/kg dozunda uygulandı. Daha sonra 1, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde tiyopental anestezisi altında kan örnekleri alınarak serum sitokin seviyelerine ve biyokimyasal değerleri ölçüldü. Sonuç olarak, mevcut araştırmada, LPS uygulamasının deney hayvanlarında sepsise neden olduğu ve karaciğer ile böbrek üzerine etkilerinin şekillendiği tespit edildi. Sepsis tedavisinde, metilprednizolon dışında diğer ilaçların tek başlarına kullanılamayacağı ancak kombine uygulamanın tercih edilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the effect of marbofloxacin, diclofenac sodium and methylprednisolone on serum cytokine levels and biochemical parameters in systemic endotoxemia induced rats, YYU, Institute of Health Sciences, Doctoral Thesis, 2012. Sepsis is a disease in the veterinary and human medicine which has difficulties in treatment and high mortality rates. In our study, it was aimed to induce experimental endotoxemia in rats by using LPS and the effects of marbofloxacin, diclofenac sodium and methylprednisolone on serum cytokines levels and AST, ALT, ALP, GGT, BUN, creatinin, which are indirect indicators of organ insufficiency, were assessed. 186 rats were divided into 5 groups. Blood samples were obtained from control group at 0 h. For endotoxemia, LPS was administered at a dose of 4 mg/rat via intraperitonally (IP). Marbofloxacin (100 mg/kg, IP), diclofenac sodium (10 mg/kg, IP) and metylprednisolone (10 mg/kg, IP) were administered at dosage for the treatment of developing endotoxemia. Blood samples were collected under tyopental ansethesia at 1, 2, 4, 8, 12 and 24 h. They were analyzed in terms of serum cytokine and biochemical levels. As a result, LPS administration caused sepsis and it had several effects observed in the kidney and liver. In treathment of sepsis the medicines used in this study can not be used alone exept methylprednisolone, on the other hand, the combined application was determined to be preferable in sepsis treatment.