Üretral kateterden steril idrar örneği alınmasında vakumlu tüp tekniğinin kullanılması ve etkinliğinin incelenmesi
The Use of Vacuum Tube Technique For Collecting The Sterile Urine Specimen From Urethral Catheter and Assesment of Its Effectiveness
- Tez No: 311252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, üretral kateterden steril idrar örneği alınmasında vakumlu tüp tekniğinin kullanılması ve etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde ürodinami işlemine alınan 144 hasta oluşturmuştur. Bu hastalardan hem vakumlu tüp tekniği ile, hem de enjektör ile steril idrar örnekleri alınmıştır. Bu örnekler; idrar kontaminasyon oranı, işlem sırasındaki detrusor basınç değerleri ve istenmeyen diğer durumlar yönünden karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, median, çeyrekler arası genişlik, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.Vakumlu tüp tekniği ile alınan steril idrar örneklerinin kültür sonuçlarının hiçbirinde kontaminasyon bulunmamasına karşın, enjektör ile alınan örneklerin %0.9'unda kontaminasyon saptanmıştır. Üretral kateterden steril idrar örneği alınması sırasında vakumlu tüp tekniği ve enjektörün mesanede oluşturduğu detrusor basınç değerleri arasında fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed as a quasi experimental research so that the vacuum tube technique could be used for collecting the sterile urine specimen from urethral catheter and the effectiveness of this technique could be assessed. Sample was consisted of 144 patients who performing urodynamics test in Turkish Military Force Rehabilitation and Care Center. Sterile urine specimens were collected from these patients by both vacuum tube technique and injector. These urine specimens were compared for urine contamination rate, detrusor pressure values during the procedure and the other undesirable situations. Mean, standard deviation median, interquartile range, chi-square test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis were used for data analysis.Although there was no contamination any of the urine specimens collected by vacuum tube technique, contamination was detected in 0.9% of the urine specimens collected by injector. During the process of sterile urine sample from urethral catheter, the difference between the detrusor pressure values which vacuum tube technique and injector occured in bladder was notstatistically found insignificant (p>0.05).