Diyaliz yeterliliğinin öz bakım gücü ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relation of self care efficiency of dialysis with life quality
- Tez No: 311253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, kronik böbrek yetmezliği olan ve hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda diyaliz yeterliliği ile yaşam kalitesi ve öz bakım gücü arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Eylül 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında GATA Nefroloji B.D. ve iki özel Diyaliz Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini hemodiyaliz tedavisi alan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 112 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, `'Hastaların Sosyo-Demografik ve Tıbbi Özelliklerine Yönelik Veri Toplama Formu'', `'Diyaliz Yeterliliğini Belirlemede Biyokimyasal ve Tıbbi Parametrelere Yönelik Veri Toplama Formu'', `'SF?36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'' ve `'Öz Bakım-Gücü Ölçeği'' kullanılmıştır. Diyaliz yeterliliğini belirlemede kullanılan Kt/V, URR, kalsiyum, fosfor, üre, kreatinin, hematokrit, albumin, potasyum düzeyleri ile yaşam kalitesinin bazı alt grupları arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir. Diyaliz yeterliliğini belirlemede kullanılan bu parametreler ile Öz Bakım Gücü arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Diyaliz yeterliğini değerlendirmede kullanılan parametrelerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve hastanın yaşam kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi, bu değerlendirmeler sonucunda hastanın en çok etkilenen yaşam kalitesi alt boyutlarının belirlenerek hemşirelik bakım planınlarında bu sorunların ağırlıklı olarak ele alınması ve çözümlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been designed and carried out in order to determine the relations of dialysis efficiency with the quality of life and self care egency in patients undergoing hemodialysis therapy. This study was performed between September 2009 and May 2010 in Gulhane Military Medical Academy, Department of Nephrology Clinic and two private Dialysis Units. Sampling of the study included 112 patients undergoing haemodialysis treatment, and being convenient with the study criteria and accepting this study. The data collection tools of this study included ?Data Collection Form for Socio demographic and medical characteristics of Patients?, ?Data Collection Form for Biochemical and Medical Parameters for Determining Dialysis Efficiency?, ?SF ? 36 Life Quality Scale? and ?Self Care Efficiency Scale?. A substantial relation was determined among Kt/V, URR (Urea reduction Ratio), calcium, phosphor, urea, keratin, PCV, albumin, and potassium values which are employed for determining the dialysis efficiency and some sub groups of life quality, as well. No substantial relations were determined between the parameters used for dialysis efficiency and Self Care Efficiency, on the other hand. It has been suggested that the parameters used for determining the dialysis efficiency be regularly controlled and that the possible effects upon the life quality of the patient be evaluated, and that the most effective sub groups of patient life quality be determined and that these be considered in nursing care procedure and accordingly be resolved.