Değişik kompozisyon ve konsantrasyonlardaki sodyum hipoklorit solüsyonlarının farklı kök kanal dolgularının sızdırmazlığına etkisi
Effect of sodium hypochlorite solutions with different compositions and concentrations on sealing ability of two different root canal filling systems
  1. Tez No: 311254
  2. Yazar: SENAY YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR MERİÇ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu in vitro çalışmada, değişik kompozisyon ve konsantrasyonlardaki iki NaOCl solüsyonunun (ACE ve DOMESTOS) iki farklı kök kanal dolgu sisteminin (Güta-perka/AHPlus ve Resilon/Epiphany SE) apikal sızdırmazlığına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda ortodontik ve periodontal sebeplerle çekilmiş 90 adet alt premolar diş kullanılmıştır. Dişler irrigasyon altında tam çalışma uzunluğunda sırasıyla RaCe .04/25, .04/30, .04/35, .04/40 döner eğelerle şekillendirildi ve smear tabakası %5 EDTA solüsyonu kullanılarak kök kanalından uzaklaştırıldı. Dişler önce kullanılacak NaOCl solüsyonlarına göre her biri 20 dişten oluşan dört ana gruba, sonra her bir ana grup kullanılacak kök kanal dolgu sistemine göre kendi arasında iki alt gruba ayrılarak 8 grup elde edildi. NaOCl solüsyonları olarak % 5 ACE, %1 ACE, % 5 DOMESTOS ve % 1 DOMESTOS, kanal dolgu sistemleri olarak Güta-perka/AHPlus ve Resilon/Epiphany SE kullanıldı. Kalan 10 adet dişin 5'i pozitif, 5'i negatif kontrol grubu olarak ayrıldı.Kanallar doldurulduktan bir hafta sonra sıvı filtrasyon düzeneğinde oluşturulan bir hava kabarcığının hareketi ölçülerek sıvı geçişi değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıkların Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney testleri kullanılarak istatistiksel analizi yapıldı. Son yıkamada %1 ACE kullanılan Güta-perka/AHPlus kanal dolgu sisteminin en az sızıntı gösterdiği, en çok sızıntı gösteren kanal dolgu sisteminin ise son yıkamada %5 ACE kullanılan Resilon/Epiphany SE olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to evaluate the effect of sodium hypochlorite solutions with different compositions and concentrations on sealing ability of two different root canal filling systems.90 mandibulary premolar teeth which were extracted for periodontal and orthodontic reasons, were selected for this study. The teeth were prepared with RaCe .04/25, .04/30, .04/35, .04/40 rotary instruments by using single-length technique and in order to remove smear layer from the root canals %5 EDTA was used. The teeth were allocated to four main groups of 20 teeth, then these main groups were divided into two subgroups of 10 teeth and by this way 8 groups were formed. As NaOCl solutions; %5 ACE, %1 ACE, %5 DOMESTOS and %1 DOMESTOS were used. In groups 1,3,5 and 7 canals were filled with laterally compacted gutta-percha cones and AH Plus. Group 2,4,6 and 8 were laterally compacted with Resilon cones and Epiphany SE. Remaining 10 teeth were setted aside five teeth as negative and five as positive control groups.Fluid transport model was evaluated by measuring the movement of an air-bubble using a fluid transport model, one week after canal filling. Differences between the groups were statistically analysed with Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney tests. Gutta-percha/AHPlus root filling system showed the least leakage, the root filling system that showed the most leakage was Resilon/Epiphany SE.