Donmanın büyük hacimli parenteral çözeltilerde stabilite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of freezing effect on stability of large volume parenteral solutions
- Tez No: 311262
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Parenteral, ?para? ve ?enteral? kelimelerinden türetilmiştir, bağırsak dışı anlamına gelmektedir. Parenteral dozaj formları enjeksiyon, infüzyon veya implantasyonla insan veya hayvan vücudunda kullanılmak üzere steril olarak tasarlanmışlardır. Parenteral dozaj formlarının üretiminde özel ortam ve uygulamalar gerekmektedir. Parenteral dozaj formlarının ambalajları içerisinde hem kimyasal hemde fiziksel stabiliteleri önemlidir.Çalışmamızın temel amacı, Türkiye ve Afganistan gibi geniş coğrafya ve çeşitli iklim şartlarına sahip ülkelerde oluşan sıcaklık farklılıklarına karşı büyük hacimli parenteral preparatların özellikle kaynaklarda yer almayan düşük donma sıcaklıklarındaki dayanıklılıklarını inceleyebilmek ve stabilitesini araştırmaktır.Bu çalışmada, hastanelerde yaygın olarak kullanılan büyük hacimli cam ve torba ambalajlı parenteral preparatlar seçilmiş ve donmanın bu tür ürünlerin stabilitelerine etkisi incelenmiştir.Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde, laktatlı ringer (cam) çözeltisi hariç tüm çözeltilerin pH değerlerinin tüm donma-erime koşulları altında Amerikan Farmakopesine uygun olduğu görülmüştür. Laktatlı ringer (cam) içeren çözeltilerin ise donma koşulları öncesi de dahil olmak üzere Amerikan Farmakopesi standartlarına pH değerleri yönünden uygun olmadığı fakat tüm ürünlerin İngiliz Farmakopesi standartlarına uygun olduğu görülmüştür. % 5 dekstroz (torba)'da 5-hidroksi metil furfural düzeyinde ve etken madde miktar tayininde anlamlı bir değişim gözlenmiştir. % 20 mannitol içeren cam ambalajlı ürünlerin -20 °C'de donma işlemine maruz bırakıldığında kırılması nedeniyle soğuk iklim bölgelerinde cam yerine plastik ambalajlar içerisinde hazırlanan ürünlerin kullanımı önerilebilir. Organoleptik incelemelerde, gözlenen tabakalaşmanın ortadan kaldırılarak tamamen homojen görünümlü bir çözeltinin kullanımı önerilmektedir. İstatistik analizlerle özellikle laktatlı ringer içeren preparatlarda gözlenen pH değişiminin daha kapsamlı ve örnek sayısının arttırılmasıya tasarlanacak çalışmalarla geliştirilmesi ve pH değişiminin nedenlerinin ortaya konulmasının uygun olabileceği değerlendirilmektedir.Sonuç olarak; büyük hacimli parenteral preparatlar donma işlemine maruz kaldıklarında 25 °C oda sıcaklığı veya etüv içersinde 40 °C eritilmeleri ve homojen bir görünüme ulaştırılacak şekilde yeterli süre çalkalandıktan sonra güvenilir bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parenteral is derived from the words ?para? and ?enteron? meaning to avoid the intestine. Parenteral dosage forms are sterile preparations intended for administration by injection, infusion or implantation into the human or animal body. In the production of parenteral dosage forms, private media application and accuracy is required. Both chemical and the physical stability of parenteral dosage forms in their intended containers are important.The aim of our study was to examine strength of the low freezing temperature of the large volume parenteral preparations particularly not covered in resources against the temperature differences occurring in wide geographical area such as Turkey and Afghanistan with different climatic conditions and investigate of its stability.In this study, large volume parenteral preparations packaged in glass and bags, widely used in hospitals, were selected and the effect of freezing to such products stability investigated.When we examined the results of our study, we found to be appropriated to USP for all of the pH of the solutions under the freeze melt conditions except Ringer lactate (glass). Ringer lactate (glass) solution including pre-freezing conditions to USP standards is not feasible in terms of pH values but for all products was feasible to the British Pharmacopoeia standards. In 5% Dextrose (bags), 5-Hydroxy methyl furfural levels and in the determining amount of active ingredient were also significant changes observed. It can be suggested that mannitol containing 20% of glass packaging products were exposed when operate to freezing at -20 °C so the use of plastic packaging products can be used within instead of glass because of the cold climate regions. In the organoleptic examinations, it is proposed entirely homogeneous appearance of the use of a solution by eliminating observed stratification. In the statistical analysis, it can be evaluated especially in preparations containing Ringer lactate observed in the pH changes more comprehensive studies will be designed to increase the number of samples to develop pH changes proper to put forward the reasons.As a result, large-volume parenteral preparations exposed to the freezing process 25 °C room temperature or 40 °C incubator within the melt and sufficient time will be set to achieve a uniform appearance after being shaken is thought to be used in a reliable manner.